E mërkura shënoi ditën e parë të Joe Bidenit si President i SHBA-së, por me sa duket do të dëgjojmë shumë për 100 ditët e tij pasi mori frenat e Amerikës, veçanërisht kur bëhet fjalë për pandeminë.

Kjo na çon në 30 prill. Lista e asaj që Biden shpreson të bëjë nga tani deri më atëherë, pjesërisht janë këto:

Do të kërkojë që amerikanët të mbajnë maska (dhe duke i bërë ato të detyrueshme, aty ku të mundet)
100 milionë vaksina për amerikanët
Shumica e shkollave amerikane do të ri-hapen
Kalimi i një plani ndihme ekonomike, 1.9 trilion dollarë
Prezantimi i një propozimi të ri për imigracionin me një rrugë drejt shtetësisë

Ai gjithashtu ka një listë të urdhrave ekzekutive gjatë ditës së parë që synon të zhbëjë atë që presidenti Donald Trump ka bërë gjatë katër viteve të fundit, duke përfshirë:

Bashkuar marrëveshjes së klimës së Parisit
Ndalimi i udhëtimit për vendet kryesisht myslimane
Ndalimi i tubacionit Keystone XL

Kjo do të pasohet nga urdhrat ekzekutivë të enjten dhe të premten në lidhje me COVID-19 dhe mbështetjen ekonomike për amerikanët.

Biden gjithashtu premtoi qeverisjen më të larmishme në histori dhe tha se do të dukej si Amerika,

“Është shumë për të bërë në 100 ditë, shumë më pak sesa një sezon NBA, veçanërisht kur e lidhni me faktin që Senati nuk ka konfirmuar apo madje planifikuar një votim për një nga kandidatët e Kabinetit të Biden. Grupi i parë kishte dëgjimet fillestare të martën”, raporton cnn.

Pse do të nxitojë Biden?

Askush nuk ka nevojë për afate më shumë sesa ligjvënësit, megjithëse, Kongresi rrallë bën shumë prej gjërave të bëra përpara momentit të fundit të mundshëm. “Si një veteran i politikës kombëtare, Biden e kupton se gjëja më e vlefshme për çdo President të ri është koha”, shkruan historiani presidencial, Julian Zelizer, duke iu përgjigjur përpjekjes së LBJ për të shfrytëzuar në maksimum kohën e tij para se politika të merrte përsipër.

Për Biden, në këtë epokë hiper partizane, kjo do të thotë pothuajse me siguri shumë më pak kohë.

Cili është qëllimi kryesor i Biden?

Zelizer krahason planin 100-ditor të Bidenit me ato të presidentëve të tjerë dhe sheh një ndryshim kryesor.

Ndryshe nga disa 100 ditët e tjera të famshme të para, si ajo e FDR në 1933, plani i Bidenit kryesisht synon të kthejë drejtimin e politikës nën paraardhësin e tij dhe të stabilizojë shoqërinë nga pandemia në vend që të vendoset në një rrugë thelbësisht të re.

Sidoqoftë, duke pasur parasysh rrethanat, plani është jashtëzakonisht ambicioz.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb