I dërguari i Shteteve të Bashkuara për klimën, John Kerry, tha të hënën se samiti i klimës COP 26 në Glasgow kishte hapur një fazë të re “përgjegjësie” në betejën e botës kundër ndryshimeve klimatike.

Gati 200 vende nënshkruan të shtunën një marrëveshje për të ndaluar ngrohjen globale pas dy javësh negociatash të dhimbshme, por nuk arritën atë që shkencëtarët thonë se është e nevojshme për të frenuar rritjet e rrezikshme.

Duke folur në një konferencë mjedisore në Paris, Kerry tha se ishte “pak i tronditur” nga raportet negative të mediave në lidhje me rezultatin e takimit të Glasgowt-t, duke i quajtur ato “kataklizmike” dhe duke treguar mungesë të të kuptuarit të procesit të COP.

“Askush nuk e priste që në Glasgow çështja do të zhdukej. Askush nuk mendonte se Glasgow do ta fshinte atë,” tha ai.

Por konferenca kishte hapur një “epokë të re llogaridhënieje” që tani do të mbartet në takimin e ardhshëm të COP në Egjipt vitin e ardhshëm, tha ai.

Pjesëmarrësit kishin krijuar “një rrugë të qartë me rregulla, me kërkesa transparence”, tha ai.

Kryeministri britanik Boris Johnson, mikpritës i COP, e përshëndeti të dielën marrëveshjen e konferencës si “vërtet historike”, duke shtuar se gëzimi i tij ishte “i ngjyrosur me zhgënjim” sepse jo të gjitha vendet ranë dakord të heqin dorë nga hidrokarburet.

Por Kerry tha se “ambicia është më e lartë se sa dikush mendonte se mund të ishte”.

Ai tha se “një grup i tërë vendesh që nuk ishin të gatshëm të bënin asgjë tani janë duke u rritur për të bërë gjëra reale”.

Ai tha se alternativa ndaj marrëveshjes që u arrit “ishte të linte Glasgow pa asgjë”.

Kerry tha se tani nevojiteshin investime të mëdha financiare për të frenuar ndryshimet klimatike, duke përfshirë teknologjinë e re, e cila tha se ishte një “komponent kritik” në betejën për të kufizuar ngrohjen globale.

Por duke qenë se “asnjë vend në botë nuk ka para të mjaftueshme për ta bërë këtë”, tha Kerry, “e vetmja mënyrë për të arritur financim të mjaftueshëm është duke sjellë sektorin privat në tryezë në një mënyrë masive dhe kjo filloi të ndodhë qartë në Glasgow”. .

Kerry tha se planet e institucioneve të mëdha financiare dhe kompanive të mëdha industriale për investime miqësore me klimën kishin arritur tashmë nivele të paprecedentë.

“Për herë të parë ndonjëherë, ne vërtet kemi triliona dollarë kushtuar investimeve për klimën,” tha Kerry.

Përfitimet e ardhshme përfshinin gjithashtu “një botë më të sigurt, më të shëndetshme dhe më të pastër, në të cilën fëmijët dhe nipërit tanë mund të trashëgojnë diçka që përputhet me detyrimin tonë moral”, tha Kerry.

Shkencëtarët kanë paralajmëruar tashmë se marrëveshjet e arritura në bazë të “Paktit të Glasgow-t” nuk do të rezultojnë në kufizimin e ngrohjes globale në 1.5 gradë Celsius mbi nivelet para-industriale, objektivi më ambicioz i Marrëveshjes së Parisit 2015.

Por ishte hera e parë pas 25 konferencave të mëparshme që fjalët “lëndë djegëse fosile” dhe “thëngjill” — fajtorët kryesorë të ngrohjes globale — kanë hyrë në tekstin përfundimtar.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb