Boris Johnson, kandidat për të pasuar kryeministren Theresa May, do të angazhohet të mërkurën për të nxjerrë Britaninë nga Bashkimi Europian më 31 tetor, duke paralajmëruar se “vonesa do të thotë humbje” e konservatorëve qeveritarë në nisje të fushatës.

Në një garë për të zëvendësuar May, Brexit është bërë kryefjala për kandidatët, me Johnson, i cili udhëhoqi fushatën për të lënë BE gati tre vjet më parë, duke marrë një qëndrim të ashpër për të dalë në fund të tetorit, me ose pa një marreveshje.

Ish-sekretari i jashtëm dhe ish-kryetari i Londrës ka thënë se vetëm ai mund të shpëtojë Partinë Konservatore, e cila është dënuar në zgjedhjet e fundit lidhur me paaftësinë e qeverisë për të dorëzuar ‘Brexit’ në kohë.

Ashtu si në referendumin e vitit 2016 mbi anëtarësimin në BE, mesazhi i Johnson është i qartë – çdo vonesë e Brexit dhe Partia Konservatore rrezikon të hapë derën për një qeveri të udhëhequr nga udhëheqësi i opozitës i opozitës dhe socialisti veteran Jeremy Corbyn.

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: