Boris Johnson përballet me një rebelim kur përpiqet të kapet pas pushtetit pas një dorëheqjeje të dyfishtë makthi nga Rishi Sunak dhe Sajid Javid dje.

Deputetët rebelë konservatorë e paralajmëruan mbrëmë kryeministrin se do të ndryshojnë rregullat e partisë në mënyrë që ai të shkarkohet si lider nëse përpiqet të vazhdojë si lider – me disa që thonë se ai mund të “ikë deri në fundjavë”.

Ata i thanë kryeministrit se ai përballet me kërcënimin e një tjetër votëbesimi javën e ardhshme, e cila do të shkaktonte një garë lidershipi nëse ai humbet. I pyetur se çfarë do të ndodhë nëse Johnson refuzon të japë dorëheqjen, një drejtues rebel mbrëmë u përgjigj: “Luftë”.

Kryeministri është i përfshirë në një betejë të dëshpëruar për kufizimin e dëmit pas ‘bombave’ nga ish-kancelari Rishi Sunak dhe sekretari i shëndetësisë Sajid Javid, të cilët u larguan brenda pak minutash nga njëri-tjetri duke kritikuar mungesën e tij të ‘integritetit’ dhe kompetencës.

Një deputet i pakënaqur i konservatorëve i tha Mirror: “Nëse ai do të kishte ndonjë mirësjellje, atëherë ai do të jepte dorëheqjen, por nuk do ta bëjë”.
“Kabineti e di se ka mbaruar, por ata vazhdojnë ta mbështesin atë.”

Andrew Mitchell, e krahasoi Boris Johnson me Rasputin.
“Është pak si vdekja e Rasputinit. Ai është helmuar, therur me thikë, është qëlluar, trupi i tij është hedhur në lumin e ngrirë dhe ai ende jeton”, tha deputeti konservator për BBC Newsnight.

Ai ishte i bindur se për kryeministrin kishte ‘mbaruar’.
“Ky është një kryeministër anormal – karizmatik i shkëlqyer, shumë argëtues, shumë zbavitës, i madh, personazh i madh, por kam frikë se ai nuk ka as karakterin dhe as temperamentin për të qenë kryeministri ynë.”

Situata erdhi pas publikimit të një letre dëmtuese nga Lordi McDonald i Salford-it, e cila u dha kritikëve të Johnson-it municion të mëtejshëm për emërimin e tij të pretenduar të deputetit të turpëruar nga skandali seksual Chris Pincher në zyrën e Westminster.

Në letrën e tij të dorëheqjes, Sunak paralajmëroi se ‘nuk mund të vazhdojmë kështu’ dhe ai ishte gati të sakrifikonte karrierën e tij politike.

“Publiku me të drejtë pret që Qeveria të sillet siç duhet, me kompetencë dhe seriozitet”, ka shkruar ai.
Ndërkohë, Javid vuri në dyshim integritetin, kompetencën dhe aftësinë e zotit Johnson për të vepruar në interesin kombëtar.

Daljet – për të cilat ndihmësit e të dy politikanëve pretendojnë se nuk ishin të koordinuara – erdhën pavarësisht se Johnson u përpoq furishëm të largonte krizën me një kërkim falje rrëqethëse për emërimin e tij të deputetit të turpëruar Chris Pincher si zëvendëskryetar.

Sekretari i Mbrojtjes Ben Wallace, Ministrja e Tregtisë Penny Mordaunt, Sekretarja e Jashtme Liz Truss, ish-sekretari i shëndetësisë Jeremy Hunt dhe ish-kancelari Rishi Sunak janë të preferuarit nëse ka një garë lidershipi.

Pavarësisht kësaj, zoti Johnson ka treguar pak shenja pranimi – pasi emëroi Nadhim Zahawi si Kancelar dhe Steve Barclay si Sekretar Shëndetësie përpara një përpjekjeje tjetër për të rivendosur postin e tij të kryeministrit – Michelle Donelan u promovua si Sekretare Arsimi për të zëvendësuar Zahawi.

Kryeministri madje u citua nga një ndihmës për të thënë ‘F*** këtë’ për idenë e dorëheqjes, sipas Times.

Sir Bob Neill, kryetar i komitetit të drejtësisë në Commons, i tha Times Radio se pozicioni i Johnson ishte ‘i paqëndrueshëm’ por ‘ai mund të kërkojë të qëndrojë pas’ dhe tha se do t’i dëmtojë konservatorët për aq kohë sa e bën këtë.

Sir Graham Brady, i cili është kryetar i komitetit të 1922 të konservatorëve, ishte nën presion mbrëmë për t’i thënë kryeministrit se loja mbaroi.

Komisioni, i cili vendos rregullat për partinë parlamentare, pritet të njoftojë sot se do të mbajë zgjedhjet për postet ekzekutive të mërkurën e ardhshme.

Mbështetësit dhe kundërshtarët e zotit Johnson do të luftojnë për vendet në mënyrë që të mund të ndikojnë nëse ai përballet me një tjetër votëbesimi, gjë që mund të ndodhë pothuajse menjëherë. Kryeministri muajin e kaluar i mbijetoi një votimi me një diferencë prej 211 kundër 148 dhe ka një periudhë 12-mujore përpara një sfide tjetër.

Por kritikët e tij po planifikojnë të ndryshojnë rregullat për të mundësuar një tjetër votim përpara pushimeve të verës.

Rebelët konservatorë dje zbuluan se po i dërgonin letra mosbesimi Sir Graham, në mënyrë që të mund të kishte një votëbesimi të menjëhershëm – nëse rregullat ndryshohen.

Nëse hiqet periudha 12-mujore, një mosbesim lidershipi do të bëhet nëse 54 nga 358 deputetët e partisë shprehen. Më pas, kritikëve të Johnson do t’u duhej më shumë se gjysma e deputetëve të partisë për të mbështetur largimin e tij në një votëbesimi të mëvonshëm.

Nëse lideri nuk arrin të marrë shumicën, ai ose ajo jep dorëheqjen dhe nuk mund të qëndrojë në garë.

Sipas një sondazhi nga faqja e internetit Conservative Home, Ben Wallace është aktualisht konkurrenti më i popullarizuar i mundshëm i lidershipit në mesin e anëtarësimit të konservatorëve.

Të pyetur se kush donin të drejtonte partinë, 15.8 për qind thanë Sekretari i Mbrojtjes, pak përpara Penny Mordaunt me 15.5 për qind dhe Liz Truss me 13.9 për qind.

Tom Tugendhat, i cili është kryetar i komitetit të punëve të jashtme të Commons, u mbështet nga 7 për qind e anëtarëve, me kancelarin e ri Nadhim Zahawi me 6,6 për qind dhe ish-lidershipi Jeremy Hunt me 6,4 për qind.

Kjo vjen pasi doli se shtatë në dhjetë britanikë besojnë se Boris Johnson duhet të japë dorëheqjen nga posti i tij, sipas një sondazhi të ri të YouGov me mijëra të rritur në Mbretërinë e Bashkuar, ndërsa shumica e njerëzve që votuan Konservatorët në 2019 gjithashtu duan që ai të largohet.

Kandidatët për lidership kanë nevojë për dy nominime nga kolegët për të paraqitur veten e tyre.
Një seri votash do të mbaheshin mes deputetëve të partisë për të përcaktuar se cilët dy kandidatë do të përfundojnë në fletën e votimit.

Në garën e fundit në 2019, 66 për qind e anëtarëve zgjodhën zotin Johnson në vend të Hunt.
Sir Roger Gale, një nga kritikët më të zëshëm të kryeministrit që kishte kundërshtuar ndryshimin e rregullave për votëbesimin, mbrëmë tha se kishte ndryshuar mendje.

Deputeti konservator për North Thanet (Një zonë e përfaqësuar në Dhomën e Komunave të Parlamentit të Mbretërisë së Bashkuar që nga krijimi i tij në 1983 nga Sir Roger Gale, një konservator) tha për Sky News: “Unë kam thënë për disa ditë që besoj se nuk duhet të ndryshojmë rregullat në mes të lojës dhe se rregullat e komitetit të vitit 1922 duhet të mbeten ashtu siç janë.
“Por kam frikë… kjo… e ndryshon plotësisht atë pamje.”

Ai shtoi: “Nëse kryeministri ende refuzon të shkojë pa besimin e deputetë të partisë së tij, pa besimin, qartë, të anëtarëve të rëndësishëm të kabinetit të tij, nëse kjo nuk mjafton për ta bindur atë se ka ardhur koha për të, të largohet, atëherë komiteti i vitit 1922, tavolina e pasme, do të duhet ta bëjë atë për të”.

Andrew Bridgen, deputet i konservatorëve për North West Leicestershire, bëri thirrje për një garë lidershipi veror.
“Nuk ka një kohë më të mirë për të hequr qafe Boris Johnson dhe për të marrë një kryeministër të ri”, tha ai për BBC News. “Ne kemi pushime verore pas dy javësh, atëherë duhet të kemi zgjedhjet tona për lidership.”

Shanset e mbijetesës së Johnson u rritën nga Dominic Raab, Liz Truss, Priti Patel, Ben Wallace dhe Therese Coffey, të cilët deklaruan se nuk do të japin dorëheqjen.

Veçanërisht Michael Gove, i cili ‘goditi’ me thikë në shpinë z. Johnson për t’i dhënë fund shpresave të tij për lidership në 2016, nuk duket të jetë duke u hedhur në anije. Sekretari i Mjedisit George Eustice ende nuk e ka thyer heshtjen.

Megjithatë, disa në radhët më të vogla kanë votuar me këmbët e tyre. Nënkryetari i konservatorëve, Bim Afolami, njoftoi largimin e tij drejtpërdrejt në TV, ndërsa ish-besnikët Jonathan Gullis, Saqib Bhatti, Nicola Richards dhe Virginia Crosbie u larguan nga rolet e PPS.

Theo Clarke dhe Andrew Murrison gjithashtu dhanë dorëheqjen si të dërguar të tregtisë në Kenia dhe Marok respektivisht.

Lordi Frost, më parë i dërguari kryesor i Johnson për Brexit, tha se Sunak dhe Javid kishin bërë ‘gjënë e duhur’ dhe kryeministri nuk mund të ndryshonte.

Mbrojtësi i konservatorëve, Andrew Bridgen, paralajmëroi Boris Johnson se Komiteti i 1922-ës do të “merret” me udhëheqjen e tij.
Z. Bridgen, një kritik i kryeministrit, tha: “Portcullis është emblema e Parlamentit tonë, ajo është mbrojtja e fundit e demokracisë sonë. Komiteti i vitit 1922 do të merret me këtë kryeministër të turbullt, për këtë është krijuar.”

Kryeministri po përballet me manovra nga deputetët konservatorë, të cilët shpresojnë të ndryshojnë rregullat e Komitetit të vitit 1922 për të rishfaqur një votëbesim kundër tij.

Ministri i Brexit-it, Jacob Rees-Mogg, u dërgua në studiot e transmetimit, duke këmbëngulur se nuk ka asnjë arsye “kushtetuese” për largimin e kryeministrit.

I pyetur nëse ai do t’i mbijetonte vërtet një votëbesimi të ri të konservatorëve, Z. Rees-Mogg tha për Sky News: “Ai mund të fitojë shumë mirë një tjetër.”

Z. Rees-Mogg tha se disponimi i zotit Johnson pas dorëheqjeve ishte ‘si zakonisht’ dhe ai ende shpresonte se do të mposhtte rekordin e Robert Walpole prej 21 vitesh në zyrën e kryeministrit.

Pavarësisht kësaj, Z. Sunak dhe Z. Javid duket se i kishin dëgjuar thirrjet e deputetëve rebelë konservatorë – të cilët kishin kërkuar veprim nga ministrat e kabinetit lidhur me skandalin e fundit që goditi qeverinë e zotit Johnson.

Zoti Javid i tha kryeministrit: “Me keqardhje të madhe duhet t’ju them se nuk mund të vazhdoj më, me ndërgjegje të pastër, të vazhdoj të shërbej në këtë qeveri.

“Unë jam instinktivisht një lojtar ekipi, por populli britanik gjithashtu me të drejtë presin integritet nga qeveria e tyre.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb