Boris Johnson ka përshkruar vizionin e tij për një Mbretëri të Bashkuar optimiste, të nxitur nga pagat më të larta dhe mundësi të përmirësuara për të gjithë, duke e kontrastuar atë me një parti laburiste që ai e etiketoi “të lodhur” dhe të ndarë.

“Ne kemi një nga shoqëritë më të çekuilibruara dhe ekonomitë e gabuara të të gjitha vendeve më të pasura. Nuk është vetëm se ekziston një hendek midis Londrës dhe jug-lindjes dhe pjesës tjetër të vendit: ka boshllëqe të dhimbshme brenda vetë rajoneve”- tha ai.

Në një fjalim në konferencën Konservatore që nganjëherë dukej e rastësishme dhe ishte kryesisht e lehtë për politikën, kryeministri brohoriti një sallë të mbushur me aktivistë duke paraqitur atë që ai tha se ishte një mision qeveritar për të rivendosur ekonominë.

Vizioni i Johnson për Mbretërinë e Bashkuar ka pasur një pritje të ftohtë nga bizneset dhe sindikatat.
Johnson është përballur me kritika pasi doli se njoftimi i vetëm i dukshëm i politikave në fjalimin e tij në konferencë nuk ishte i ri dhe ishte një nga tre seksionet mbi arsimin që nuk arritën t’i rezistojnë siç duhet shqyrtimit. Ekspertët e djathte kanë kritikuar fjalimin e Johnson. Sipas tyre politikat e tij mund të rrisin inflacionin.

“Ndërsa migrimi më i ulët do të rrisë pagat relative të drejtuesve të HGV në një afat të shkurtër, nuk do të bëjë asgjë për të adresuar problemet themelore të rritjes së dobët të produktivitetit dhe inflacionit të lartë që po pengojnë standardet e jetesës së familjeve britanike”

“Përpjekja e kryeministrit për të arritur një ton optimist është plotësisht në kundërshtim me dëshpërimin që njerëzit po ndjejnë dhe krizën e kostos së jetesës me të cilën po përballemi tani. Ai ka zgjedhur të shkurtojë 20 £ në javë nga të ardhurat e miliona njerëzve, përfshirë shumë që janë në punë, si dhe ata që nuk mund të punojnë për shkak të sëmundjes, paaftësisë ose përgjegjësive të kujdesit”

 

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb