ITALI

Juventus i ka ulur pagat trajnerit dhe lojtarëve të saj me rastin e ndërprerjes së ndeshjeve dhe krizës nga koronavirusi.

Klubi arriti mirëkuptimin e trajnerit Sarri dhe lojtarëve për një ulje page për marsin, prillin dhe majin dhe nga kjo Juventus do të përfitojë 90 milionë euro.

Por trajneri dhe lojtarët do të kompensohen më vonë kur klubi dhe ata vetë do të ulen për të negociuar.

 

NJOFTIMI I JUVENTUS

Torino, 28 Mars 2020 – Juventus Football Club njofton se, për shkak të urgjencës aktuale globale shëndetësore është duke parandaluar kryerjen e aktivitetit sportiv, ka arritur një mirëkuptim me lojtarët dhe trajnerin e ekipit të parë në lidhje me kompensimin e tyre për pjesën e mbetur pjesë e sezonit aktual sportiv. Kuptimi parashikon uljen e kompensimit për një shumë të barabartë me pagesat mujore të marsit, prillit, majit dhe qershorit 2020. Në takimet e ardhshme, marrëveshjet personale me lojtarët dhe trajnerin do të finalizohen, siç kërkohet nga rregulloret aktuale . Efektet ekonomike dhe financiare të mirëkuptimit të arritur janë pozitive për rreth 90 milion euro për vitin financiar 2019/2020. Nëse ndeshjet e sezonit aktual rindërtohen, Klubi do të negociojë në mirëbesim me lojtarët dhe trajnerin rritjen e kushtëzuar të kompensimeve, në bazë të rifillimit aktual dhe përfundimit të garave zyrtare. Juventus do të donte të falënderonte lojtarët dhe trajnerin për angazhimin e tyre në një moment të vështirë për të gjithë.

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb