Kaq shumë të dhëna mund të jenë dëshmi e një revolucioni të afërt në shtëpinë e Juventusit: Nga Alex Del Piero, i cili u rikthye në stadium 10 vjet pas lamtumirës, i përshëndetur nga ovacionet e publikut, kritikat sociale të Lapo Elkann ndaj Allegrit, deklaratat në favor të Contes, etj.

Një pakënaqësi e përgjithshme për drejtimin e sezonit, po ushqejnë zërat për ndryshime të mundshme në sektorët kyç të kompanisë torineze. Hipoteza se Andrea Agnelli mund të zëvendësohet në krye të Juventusit nuk është e re.

Tashmë në fund të sezonit të kaluar u fol për mundësinë që John Elkann të vendoste në vend të tij motrën Ginevra. Marrëdhëniet mes presidentit aktual dhe Del Piero nuk janë veçanërisht idilike dhe, në rast se Andrea do të largohej, flamuri i Juventusit mund të luante rolin e presidentit të nderit, duke kryer funksionet e ambasadorit të klubit me fuqi vendimmarrëse.

Lehtë të mendosh, në këtë pikë, se edhe Nedved do të detyrohej të tërhiqej. Pastaj është kapitulli Allegri. Është e vështirë, nëse jo e pamundur, të mendosh se ai mund të largohet me një kontratë që skadon në vitin 2025 me shifra veçanërisht të shtrenjta.

Megjithatë, nuk ka dyshim se situata e tij nuk është e qetë te Juventus. Gjithçka do të varet nga finalja e sezonit. Me një fitore të mundshme në Kupën e Italisë dhe pushtimin e mundshëm të vendit të katërt, viti i bardhezinjve mund të konsiderohet gjithashtu jo plotësisht i falimentuar.

Megjithatë, mbetet fakt se një largim nga skena e sponsorit kryesor të tij, Andrea Agnelli, mund ta shtyjë kompaninë të bëjë zgjedhje të ndryshme. Allegri ka admirues në të gjithë Evropën dhe një thirrje e mundshme nga një klub prestigjioz (PSG për shembull) do të vlerësohej me kujdes nga trajneri aktual i Juventusit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb