Marina Ovsyannikova, gazetarja qe doli kunder luftes duke nderprere edicionin informative te lajmeve ne nje kanal pro-qeveritar ka folur jashtë gjykatës ku u denuar me 280 paunde.

Ovsyannikova tha:

“Ishte vendimi im kundër luftës. Këtë vendim e mora vetë, sepse nuk më pëlqen që Rusia të fillojë këtë pushtim. Ishte vërtet e tmerrshme. Dua të falënderoj të gjithë për mbështetjen, miqtë dhe kolegët. Kanë qenë disa ditë shumë të vështira në jetën time. Kam kaluar dy ditë pa gjumë. Jam marrë në pyetje për më shumë se 14 orë.”

Ajo akuzoi autoritetet se fillimisht ia mohuan ndihmën ligjore. Avokatët e saj gjithashtu thanë në gjykatë se pavarësisht se kërkuan praninë e një avokati, asaj nuk iu dha akses për disa orë.

“Nuk më lejuan të kontaktoja me të afërmit dhe të afërmit. Ata nuk lejuan asnjë ndihmë juridike. Isha në një gjendje të vështirë”, tha Ovsyannikova.

Ajo kërkoi që të lihej të pushonte përpara se të komentonte më tej dhe përsëri tha se ishte vendimi i saj vetëm për të ngritur protestën e saj.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: