Numri i të vdekurve nga një tërmet me magnitudë 6.5 që goditi pjesën më të madhe të Pakistanit dhe Afganistanin fqinj në fillim të kësaj jave u rrit në 21, pasi tetë vdekje të tjera u raportuan në zona të largëta, thanë zyrtarët.

Dhjetë persona vdiqën në Afganistan dhe 11 në Pakistan pasi tërmeti goditi këtë rajon të Azisë Jugore të martën vonë. Më shumë se 130 persona u raportuan të plagosur kur çatitë e qindra shtëpive u shembën.

Shumica e dëmeve u raportuan në provincën Khyber Pakhtunkhwa të Pakistanit, në kufi me Afganistanin.

Shafiullah Rahimi, një zëdhënës i talebanëve për Ministrinë e Menaxhimit të Fatkeqësive Natyrore, tha se tërmeti vrau 10 persona dhe plagosi 60. Ai tha se 800 shtëpi u dëmtuan në të gjithë Afganistanin.

Sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA-së, epiqendra e tërmetit me magnitudë 6.5 ishte 40 kilometra (25 milje) në jug-juglindje të rrethit Jurm në rajonin malor Hindukush të Afganistanit, në kufi me Pakistanin dhe Taxhikistanin. Tërmeti ra 188 kilometra (116 milje) thellë nën sipërfaqen e Tokës.

Rajoni është i prirur ndaj trazirave të dhunshme sizmike. Një tërmet me magnitudë 7.6 në vitin 2005 vrau mijëra njerëz në Pakistan dhe Kashmirin e diskutueshëm, i cili është i ndarë midis Indisë dhe Pakistanit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb