Të paktën 24 persona u vranë sot pas një sulmi kamikaz në një miting elektoral të kërkuar nga presidenti afgan, Ashraf Ghani në provincën qendrore Parvan, sipas zyrtarëve.

”Të paktën 32 të tjerë u plagosën në incidentin e ndodhur në kryeqytetin e provincës, Charikar”, tha kreu i spitalit publik të krahinës, Qasim Sangin.

Ai shtoi se 11 nga të lënduarit janë në gjendje kritike.

Zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme, Nasrat Rahimi tha se kamikazi shpërtheu në hyrje të vendit ku do të zhvillohej takimi i Ghani-t.

Rahimi u shpreh se asnjë anëtar i fushatës nuk u dëmtua. Kjo u konfirmua nga një zëdhënëse e guvernatorit të provincës, Wahida Shahkar.

Zgjedhjet presidenciale afgane do të zhvillohen më 28 shtator.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: