Kabul/ Mbërrin avioni i parë tregtar i huaj që kur talebanët morën kontrollin në Afganistan

Një aeroplan  ‘Pakistan International Airlines’ (PIA) u ul në aeroportin e Kabulit duke shënuar kështu fluturimin e parë tregtar ndërkombëtar kur talebanët morën pushtetin në Afganistan muajin e kaluar.

Nuk ishte menjëherë e qartë nëse fluturimi i ANP -së ishte klasifikuar si një fluturim i rregullt tregtar ose një çarter special tregtar.

Një zëdhënës i ANP -së tha në fundjavë se linja ajrore ishte e prirur të rifillonte shërbimet e rregullta komerciale, por ishte shumë shpejt për të thënë se sa shpesh do të kryheshin fluturimet midis dy kryeqyteteve.

“Ky është një moment i shkëlqyeshëm për mua pas një kohe të gjatë që nga ndryshimi i institucionit në Kabul,” tha Jaëad Zafar, kreu i operacioneve në ANP, të hënën për AFP.

 

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb