Për nder të Festivalit Europian të Këngës, që do të zhvillohet në Tel Aviv, nga 14 deri më 19 maj, SpareRoom ka krijuar një picë me 41 lloje djathrash, sipas vendeve pjesëmarrëse në këtë kompeticion. SpareRoom ka zgjedhur nga Shqipëria djathin kaçkavall, sipas metro.co.uk.

Më poshtë renditen të gjitha llojet e djathrave të kësaj pice sipas vendeve respektive:

Shqipëria Kaçkavall

Armenia Chechil Cheese Braid

Australia Extra Mature Cheddar

Austria Austrian Smoked Cheese

Azerbajxhani Kajmak Travnik

Bjellorusia Quark Belgium Pie d’Angloys

Kroacia Paski sir

Qiproja Halloumi

Republika Çeke Korbaciky unsmoked

Danimarka Castello Danish Blue

Estonia Andre style cheese

Finlanda Leipäjuusto style cheese

Franca Camembert Georgia Jaunpils Sulguni

Gjermania Beechwood German Smoked

Greqia Epiros Greek Feta

Hungaria Randolder style cheese

Islanda Skyr yoghurt

Irlanda Cashel Blue style cheese

Izraeli Tal Haemek style cheese

Italia Parmigiano Reggiano

Letonia Talsu Ritulis Green

Lituania Luksiu Suris North

Maqedonia e Veriut Kashkavel style cheese

Malta Gbjena style cheese

Moldova Rossiyskiy

Mali i Zi Pljevaljski style cheese

Holanda Gouda

Norvegjia Jarlsberg

Polonia Mlekpol Krolewski Z Kolna

Portugalia Queijo Azeitao Quinta Do Anjo Dop Simões

Rumania Branza Burduf

Rusia Salt Smoked ‘braid’ Kosichka style cheese

Serbia Bryndza

San Marino Auricchio Mild Provolone

Sllovenia Trnic style cheese

Spanja Manchego

Suedia Åseda Gräddost

Zvicra Emmental

Britania e Madhe Wensleydale/ATA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb