KURBIN

Gjykata e Rrethit Kurbin ka regjistruar një procedim penal, pasi bazuar në referimet e kandidatit të partisë Bindja Demokratike, Edmond Piroli, thuhet se në këtë qark, anëtarët e komisionit në dy qendra votimi në Fushë-Kuqe kanë mbushur kutitë me vota fiktive, ndërsa kanë votuar edhe në emër të  qytetarëve të tjerë.

Gjithashtu në njoftimin e Prokurorisë thuhet se në një  ambient lokali kanë votuar gjashtë persona, ndërsa në dy kutitë e votimit janë numëruar 60 fletë votimi në njërën dhe 120 në tjetrën, duke faktuar shtimin fiktivë të paktën  bazuar tek referimet e regjistruara nga prokuroria.

“Prokuroria pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Kurbin ka regjistruar procedimin penal nr. 228, datë 01.07.2019, për veprën penale “Falsifikimi i materialit zgjedhor dhe rezultateve të zgjedhjeve”, parashikuar nga neni 326 i Kodit Penal. Ky procedim është regjistruar mbi bazën e referimit të Komisariatit të Policisë Kurbin.

Sipas këtij referimi, shtetasi Edmond Piroli, kandidat për kryetar i Bashkisë Kurbin për subjektin politik “Bindja  Demokratike”, në zgjedhjet vendore të 30 Qershorit 2019, pretendon se anëtarët e Komisionit të dy Qendrave të Votimit në fshatin Fushë-Kuqe, Kurbin kanë futur në kutitë e votimit fletë votimi dhe kanë nënshkruar në emër të votuesve, pa qenë prezent votuesit. Konkretisht, sipas kallëzuesit, në dy qendrat e votimit, në ambientin privat “Lokal i shtetasit Vasil Ulaj”, në Fushë-Kuqe, pretendohet të kenë votuar 6 shtetas, ndërkohë që në kutitë e votimit janë futur dhe gjenden rreth 60 fletë votimi në njërën kuti dhe rreth 120 fletë votimi në kutinë tjetër”-njofton Prokuroria.

(n.m/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb