Kampioni i botës në shah, Magnus Carlsen ka akuzuar për herë të parë hapur shokun e tij Hans Niemann për mashtrim.

Në një deklaratë, ai tha se besonte se Niemann kishte “mashtruar më shumë – dhe më shumë kohët e fundit – sesa e ka pranuar publikisht”, megjithëse nuk ofroi prova.

Carlsen kishte bërë më parë akuza të fshehta kundër Niemann, i cili e mundi atë këtë muaj në një shqetësim të madh.

Niemann, 19 vjeç, ka mohuar të ketë tradhtuar në garën e shahur dhe ka akuzuar Carlsen se po përpiqet të shkatërrojë karrierën e tij.

Adoleshenti ka pranuar se ka bërë hile në internet dy herë, kur ishte 12 dhe 16 vjeç, por ka mohuar ashpër se ka bërë hile ndonjëherë në tavolinë, madje ka thënë se ishte i gatshëm të luante nudo për të provuar besimin e tij të mirë.

Skandali u hap në fillim të këtij muaji pasi Carlsen, i konsideruar nga shumë si lojtari më i mirë i të gjitha kohërave, u mposht nga Niemann në Sinquefield Cup, duke i dhënë fund një serie të pamposhtur prej 53 ndeshjesh në shahun klasik.

Ai u largua më pas nga turneu, pavarësisht se kishte gjashtë raunde për të përfunduar, dhe më vonë postoi një video në të cilën shihet menaxheri i futbollit José Mourinho duke thënë: “Nëse flas, jam në telashe të mëdha”.

Javën e kaluar, dyshja u takuan përsëri në një turne në internet, por Carlsen u largua pasi bëri vetëm një lëvizje – një protestë e dukshme për pjesëmarrjen e Niemann.

Carlsen vazhdoi të fitonte turneun dhe më pas tha se do të thoshte më shumë për skandalin, duke shtuar se ai dëshironte që “mashtrimi në shah të trajtohej seriozisht”.

Në një deklaratë të postuar në Twitter të hënën vonë, Carlsen tha: “Jam i frustruar. Unë dua të vazhdoj të luaj shah në nivelin më të lartë në ngjarjet më të mira.”

Ai vazhdoi: “Unë besoj se mashtrimi në shah është një punë e madhe dhe një kërcënim ekzistencial për lojën. Gjithashtu besoj se organizatorët e shahut dhe të gjithë ata që kujdesen për shenjtërinë e lojës që duam duhet të konsiderojnë seriozisht rritjen e masave dhe metodave të sigurisë të zbulimit të mashtrimit për shah mbi tabelë.

“Unë besoj se Niemann ka mashtruar më shumë – dhe kohët e fundit – sesa e ka pranuar publikisht.”

Carlsen tha se ishte bërë dyshues ndaj Niemann sepse ai kishte bërë përparim “të pazakontë” vitet e fundit.

Ai tha se gjatë lojës së tyre në Kupën Sinquefield, ai ndjeu se Niemann “nuk ishte i tensionuar apo edhe plotësisht i përqendruar” ndërsa e kalonte atë duke përdorur pjesët e zeza “në një mënyrë që mendoj se vetëm një pjesë e vogël e lojtarëve mund ta bëjnë”.

“Ne duhet të bëjmë diçka për mashtrimin dhe nga ana ime duke shkuar përpara, nuk dua të luaj kundër njerëzve që kanë mashtruar në mënyrë të përsëritur në të kaluarën, sepse nuk e di se çfarë janë në gjendje të bëjnë në të ardhmen”, tha ai.

Ai shtoi se kishte më shumë që donte të thoshte, por nuk mundi “pa lejen e qartë nga Niemann për të folur hapur”.

“Deri më tani kam qenë në gjendje të flas vetëm me veprimet e mia dhe ato veprime kanë thënë qartë se nuk jam i gatshëm të luaj shah me Niemann”, tha ai.

BBC ka kontaktuar përfaqësuesit e Niemann për komente të mëtejshme.

Kur polemika shpërtheu në fillim të këtij muaji, Niemann lëshoi ​​një mohim të ashpër, duke akuzuar Carlsen dhe të tjerët se po përpiqeshin të shkatërronin karrierën e tij.

“Nëse ata duan që unë të zhvishem plotësisht lakuriq, unë do ta bëj”, tha Niemann.

“Nuk më intereson, sepse e di që jam i pastër. Ju dëshironi që unë të luaj në një kuti të mbyllur me transmetim elektronik zero, nuk më intereson. Unë jam këtu për të fituar dhe ky është qëllimi im pa marrë parasysh.”

Mjeshtri i madh Nigel Short, lojtari i vetëm britanik që konkurroi në finalen e kampionatit botëror, i tha BBC javën e kaluar se ishte skeptik në lidhje me pretendimet për lojë të pahijshme, duke thënë se nuk kishte prova që Niemann mashtroi në fitoren e tij ndaj Carlsen.

“Unë mendoj se në mungesë të ndonjë prove, deklarate apo ndonjë gjëje, atëherë kjo është një mënyrë shumë e pafat për t’i bërë gjërat. Është vdekje me nënkuptim,” tha Short.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb