Kanadaja regjistroi një normë papunësie prej 13 % për muajin prill, 5,2 pikë më të lartë se në mars, rritja më e madhe mujore që nga viti 1982, njoftoi sot Instituti Kombëtar i Statistikave.

Në total, që nga fillimi i krizës ekonomike e lidhur me pandeminë e koronavirusit në mes të marsit, ekonomia kanadeze ka humbur më shumë se tre milionë vende pune.

“Këto shifra na tregojnë atë që ne të gjithë e dimë, shumë kanadezë po vuajnë si rezultat i kësaj pandemie”, tha kryeministri, Justin Trudeau, gjatë konferencës së tij të përditshme për shtyp.

Shifrat e papunësisë për muajin prill janë, megjithatë, nën parashikimet e analistëve që parashikojnë një shkallë papunësie prej 20% dhe pesë milionë vende të humbura.

Quebec, provinca që ka më shumë se gjysmën e rasteve të infektimit dhe vdekjeve me COVID-19 në vend, është ajo që regjistroi rritjen më të madhe të papunësisë, në 17%.

Që nga 19 prill, 6,7 milionë kanadezë kanë bërë kërkesë për një përfitim emergjence, një program qeveritar për të ndihmuar kanadezët që janë pa të ardhura për shkak të koronavirusit. (Atsh)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb