Kanadaja do t’i sigurojë Ukrainës katër tanke të tjera kryesore luftarake Leopard 2, duke dyfishuar kontributin e saj në një “koalicion tankesh” ndërkombëtar.

“Kryeministri Justin Trudeau njoftoi se Kanadaja do të sigurojë katër tanke të tjera kryesore luftarake Leopard 2 për të mbështetur Forcat e Armatosura të Ukrainës në mbrojtjen e vendit të tyre, duke rritur kontributin tonë në tetë tanke në total”, thuhet në deklaratë.

Kanadaja gjithashtu do t’i sigurojë Ukrainës një automjet të blinduar rikuperimi dhe mbi 5000 fishekë municionesh 155 mm.

“Katër tanket kryesore të betejës Leopard 2 të njoftuar më parë janë dorëzuar në Poloni dhe një ekip trajnues i Forcave të Armatosura Kanadeze aktualisht po trajnon ekuipazhet e tankeve ukrainase,” shtoi zyra e kryeministrit.

Në vitin 2022, Kanadaja dha mbi 5 miliardë dollarë ndihmë direkte financiare, ushtarake, humanitare dhe imigracioni për Ukrainën.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb