Agjencia e Shëndetit Publik të Kanadasë (PHAC) konfirmoi gjithsej 604 raste të lisë së majmunëve në vend që nga e mërkura.

Rastet përfshinin 320 nga Quebec, 230 nga Ontario, 40 nga British Columbia, 12 nga Alberta dhe dy nga Saskatchewan.

Qeveria federale kanadeze tha të mërkurën se do të financojë për të mbështetur organizatat me bazë në komunitet në trajtimin e lisë së majmunëve.

Sipas KSHPSH-së, krahinat dhe territoret po shqyrtojnë të dhënat e rasteve në juridiksionet e tyre dhe ata që plotësojnë përkufizimin e rastit do të raportohen në KSHP për t’u përfshirë në hetimin kombëtar.

Laboratori Kombëtar i Mikrobiologjisë po kryen teste diagnostikuese për virusin që shkakton linë e majmunëve. Përveç kësaj, laboratori po kryen sekuencën e të gjithë gjenomit, një analizë të zgjeruar të gjurmëve të gishtërinjve, në mostrat kanadeze të lisë së majmunit, tha PHAC.

Lija e majmunëve është një zoonoz sillvatik që mund të shkaktojë infeksione te njerëzit dhe sëmundja zakonisht shfaqet në pjesët pyjore të Afrikës Qendrore dhe Perëndimore. Shkaktohet nga virusi i lisë së majmunit, i cili i përket familjes së ortopoksviruseve, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb