Një anije transportuese e mallrave me shumicë u bllokua të enjten në Kanalin e Suezit të Egjiptit, duke bllokuar shkurtimisht trafikun në një korsi të rrugës kryesore ujore globale.

Autoriteti i Kanalit të Suezit tha në një deklaratë se Coral Crystal me flamur të Panamasë u rrëzua në një shtrirje të dyfishtë të kanalit, duke i detyruar zyrtarët të përcjellin anijet e tjera në autokolonë në korsinë tjetër.

Ai tha se rimorkiatorët e kanalit arritën të notonin në anijen në drejtim të jugut, e cila mbart ngarkesë që peshon 43,000 tonë.

Zyrtarët nuk kanë thënë se çfarë e bëri anijen të rrëzohej.

Anija u ndërtua në vitin 2012 me një gjatësi prej gati 225 metrash (738 këmbë) dhe një gjerësi mbi 32 metra (104 këmbë). Ishte rrugës për në Port Sudan në Detin e Kuq, sipas Traffic Marine, një firmë për përcjelljen e anijeve.

Incidenti i së enjtes erdhi më pak se gjashtë muaj pasi Ever Given u rrëzua në shtrirjen e vetme të kanalit. Anija bllokoi kanalin për gjashtë ditë para se të lirohej në një përpjekje masive të shpëtimit.

Bllokimi në fillim të këtij viti ndërpreu dërgesën globale. Rreth 10% e tregtisë botërore kalon përmes kanalit, një burim kryesor i valutës së huaj në Egjipt. Rreth 19,000 anije kaluan përmes kanalit vitin e kaluar, sipas shifrave zyrtare.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb