Udhëheqësi i Gjermanisë ka goditur Rusinë pas vendimit për të pezulluar gazsjellësin Nord Stream 1 për një kohë të pacaktuar.

Lëvizja e kompanisë shtetërore të gazit Gazprom këtë javë është parë nga shumë njerëz si pjesë e përpjekjeve të Vladimir Putin për të armatosur tregjet e energjisë dhe për të ndëshkuar Perëndimin për mbështetjen e tij ndaj Ukrainës.

Duke folur sot, kancelari Olaf Scholz tha se Rusia nuk ishte një partner i besueshëm energjetik.

Ai u zotua se kombi i tij do ta kalojë dimrin dhe do të përdorë të ardhurat nga taksat e paparashikuara për të ulur çmimet e energjisë për konsumatorët.

Gazprom tha se tubacioni Nord Stream 1 do të mbetet i mbyllur për shkak të një rrjedhjeje në turbinën kryesore të gazit, megjithëse Siemens Energy – e cila zakonisht i shërben turbinave – tha se një rrjedhje e tillë nuk duhet të parandalojë funksionimin.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb