Finlanda dhe Suedia do t’i bashkohen NATO-s brenda vjeshtës pasi kanë përmbushur të gjitha kërkesat e Ankarasë, megjithatë protokollet e tyre të pranimit nuk janë ratifikuar ende nga Hungaria dhe Turqia, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg në një konferencë për shtyp të mërkurën pas takimit të Mbrojtjes së NATO-s.

“Si Suedia dhe Finlanda kanë përmbushur tani detyrimet e tyre në Memorandumin e Përbashkët që nënshkruan me Turqinë në korrik. Kështu që unë i kërkova Turqisë që të ratifikojë Finlandën dhe Suedinë” tha ai.

“Ky është qëndrimi im. Kjo është ajo që nuk ka ndryshuar,” tha Stoltenberg duke shtuar se Suedia dhe Finlanda do të bëhen anëtarë të NATO-s së shpejti.

“28 aleatë i kanë ratifikuar tashmë të dy protokollet, dhe më pas Hungaria dhe Turqia nuk i kanë ratifikuar. Dhe i takon Turqisë të vendosë nëse ata i ratifikojnë të dyja, dhe unë e rekomandova këtë, ose nëse ata ratifikojnë një nga dy dokumentet,” tha Stoltenberg.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb