Talibanët kanë urdhëruar udhëheqësit e tyre të marrin vetëm një grua sepse dasmat e mëdha janë shumë të shtrenjta dhe shkaktojnë pakënaqësi mes luftëtarëve.

Shefi afgan Haibatullah Akhundzada mori vendimin pasi u përhapën zërat përgjatë vijave të frontit se oficerët e lartë po jetojnë në luks dhe shpenzonin mijëra për gratë e tyre të reja në Katar dhe Pakistan.

‘Ne i udhëzojmë zyrtarët e Emiratit Islamik, në përputhje me Sheriatin Islamik, të shmangin martesën e dytë, të tretë dhe të katërt nëse nuk ka nevojë”, thuhet në urdhër.

Zakonet afgane kërkojnë që dasmat të jenë ekstravagante dhe dhëndri të japë pagesën e majme për gruan, duke filluar nga 20,000 deri në 70. 000.000 për familjen e gruas.

Këto gra shpesh vendosen veçmas, duke nënkuptuar që poligamia e gëzuar nga shumica e oficerëve komandues të Talibanëve mund të bëhet e tepruar shumë shpejt.

Shefi aktual ka dy gra, ndërsa përfaqësuesi i veshjes në Doha, Abdul Ghani Baradar, ka tri gra.

Thashethemet se eprorët e tyre po bënin jetë të lartë në Doha kanë ndezur pakënaqësi midis luftëtarëve që e luftojnë atë në fushat e betejës dhe çuan në thashetheme të dëmshme për korrupsion.

Lajmi vjen në një moment vendimtar ndërsa oficerët talebanë në qytetin e Katarit po marrin pjesë në bisedime paqësore me qeverinë afgane dhe ndërmjetës nga Shtetet e Bashkuara.

Shumë nga shefat tani janë të vendosur në Doha, të cilët kohët e fundit kanë dalë nga Guantanamo Bay, në përputhje me negociatat e paqes.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: