Ukraina “ka të ngjarë të ketë fituar betejën e Kharkiv” – sipas Institutit për Studimin e Luftës.

Në vlerësimin e fundit të konfliktit, analistët e respektuar ushtarakë thonë se Rusia u pengua të rrethonte qytetin e dytë të Ukrainës – dhe tani ka hequr dorë nga përpjekjet për ta bërë këtë.

Kharkiv, në verilindje, nganjëherë quhet një qytet kështjellë. Në këtë luftë e ka fituar këtë emër. Që nga fillimi i pushtimit, kapja e tij ka qenë një qëllim kryesor strategjik i forcave ruse.

Por më shumë se dy muaj më vonë, jo vetëm që ata nuk ia dolën ta bëjnë këtë – por sipas grupit të ekspertëve me bazë në SHBA – ata e kanë braktisur përpjekjen të gjithë së bashku.

Trupat ukrainase besohet se i kanë shtyrë ata në kufirin ndërkombëtar, me pretendimet se forcat e tyre përfaqësuese – ato nga “republikat popullore” të vetëshpallura të Donetsk dhe Luhansk – po vonohen të hyjnë në Rusi.

Por, kjo nuk duket të jetë një tërheqje e plotë – siç u pa në kryeqytetin Kiev. Një moment i rëndësishëm në luftë, sesa një pikë kthese.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb