Ukraina ka kujtuar sot viktimat e saj të luftës, mes tyre 109 fëmijëve të vrarë nga bombardimet ruse. Për të kujtuar vogëlushët e vrarë, shumë karroca fëmijësh bosh u rreshtuan në sheshin qendror me kalldrëm të qytetit të Lviv ditën e sotme. Ky aksion u organizua nga aktivistët e qytetit.

Bashkia e Lviv vendosi 109 karroca, çdonjëra në kujtim të një fëmije të vrarë që nga fillimi i luftës.

Lviv që ndodhet në perëndim të Ukrainës ka tërhequr qindra mijëra ukrainas që kërkojnë strehim larg vijës së parë të luftës.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: