Kartëmonedhat e reja me portretin e mbretit Charles janë zbuluar nga Banka e Anglisë, ku rezultati ka ngjallur komente tallëse nga ata që shohin një përmirësim në imazhin e tij.

Portreti i monarkut të ri britanik do të zëvendësojë modelet ekzistuese prej 5, 10, 20 dhe 50 £ dhe do ta shfaqë atë në pjesën e përparme dhe filigranin e sigurisë. Kartëmonedhat e reja do të fillojnë të qarkullojnë nga mesi i vitit 2024.

Megjithatë, shënimet ekzistuese do të vazhdojnë të pranohen në transaksione dhe pasi kartmonedhat e reja të lëshohen, do të vazhdojnë të pranohen në dyqane pasi të lëshohen të rejat. Bazuar në vlerësimet, aktualisht ka rreth 4.5 miliardë kartëmonedha të Bankës së Anglisë në qarkullim, me vlerë rreth 80 miliardë paund.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Mbretëresha Elizabeth ishte monarkja e parë dhe e vetme që u shfaq në kartëmonedhat e Bankës së Anglisë që nga viti 1960. Në të kundërt, imazhi i saj mungon në kartëmonedhat e emetuara nga bankat skoceze dhe irlandeze të veriut, të cilat nuk e shfaqin monarkun.

Ata komentojnë se ai duket si…

Guvernatori Dominic West i Bankës së Anglisë, Andrew Bailey, tha se ishte krenar për rezultatin, duke folur për një moment të rëndësishëm. Megjithatë, disa kritikojnë pamjen e re të kartëmonedhave, duke folur për zbukurimin e mbretit. Disa britanikë komentuan ashpër në rrjetet sociale se Charles, duke thënë se ai ngjan më shumë si monarku në serialin e famshëm “The Crown”.

Vihet re se monedha të reja me portretin e mbretit janë hedhur tashmë në qarkullim në Mbretërinë e Bashkuar. Monedhat 50 pens qarkullojnë në zyrat postare të vendit. Sidoqoftë, monedhat me imazhin e Mbretëreshës gjithashtu qarkullojnë ende.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb