Tifozët e futbollit vdiqën në krahët e lojtarëve gjatë një përplasjeje në stadiumin Kanjuruhan të Indonezisë, tha trajneri i ekipit vendas, pasi numri i fëmijëve të vrarë në tragjedi u rrit në 32.

Javier Roca tha se tronditja në ndeshjen në Java, në të cilën humbën jetën 125 persona, e la atë “të shpartalluar mendërisht”.

Autoritetet thonë se viktima më e re e fatkeqësisë të së shtunës ishte vetëm tre.

Rreth 18 oficerë po hetohen pasi policia hodhi gaz lotsjellës ndaj tifozëve që pushtuan fushën kur ndeshja përfundoi.

Më shumë se 320 persona të tjerë u plagosën pasi mbështetësit u shkelën dhe u mbytën në përplasje ndërsa iknin nga gazi. Zëvendësministri i Indonezisë për çështjet e fëmijëve dhe grave tha se fëmijët ishin të moshës nga tre deri në 17 vjeç.

Një dëshmitar okular i tha BBC-së se policia kishte gjuajtur shumë fishekë gazi “vazhdimisht dhe shpejt” pasi situata me tifozët u bë “e tensionuar”. Mbështetësit e skuadrës vendase Arema FC vrapuan në fushë kur ndeshja përfundoi në një humbje 3-2 ndaj rivalëve të tyre Persebaya Surabaya.

Videot në mediat sociale tregojnë fansat duke u kapur mbi gardhe për të shpëtuar. Video të veçanta dukej se shfaqnin trupa të pajetë në dysheme.

Një dëshmitar, Chandra, tha për BBC se një det tymi në tribuna shkaktoi panik të menjëhershëm midis spektatorëve. “Fëmijët e vegjël po qanin, grave po i binte të fikët, britma dëgjoheshin gjithandej, të gjithë po vërshonin jashtë”, tha ai.

Një tjetër tifoz, Eko, tha se nuk mund të dilte nga daljet e tribunës për shkak të numrit të njerëzve që përpiqeshin të arratiseshin.

Indonezi
Indonezi

“U ktheva në krye të tribunës me miqtë. Më pas përdora një shall për të mbajtur larg tymin. Pas kësaj u hodha në fushë dhe zbrita nga dera anësore”, tha ai.

Ester Andayanengtyas i tha BBC-së vajza e saj 17-vjeçare Debora pësoi lëndime të rënda, duke përfshirë një qafë të thyer dhe ënjtje në tru gjatë panikut.

“I kërkova të mos e shikonte ndeshjen atë ditë. Ajo nuk u kthye në shtëpi, në mëngjes miqtë e saj po e kërkonin,” tha zonja Andayanengtyas. “Ne e kërkuam atë në ER, por ajo nuk ishte aty. Spitali na tha të shikonim në morg. Konfuzioni ndodhi sepse vajza ime nuk mbante letërnjoftim.”

Dëshmitarë të tjerë raportuan se kishin dëgjuar prindërit duke bërtitur “ku është fëmija im” në mes të kaosit dhe një burrë i tha BBC-së se kishte parë prindërit duke u rrëzuar duke mbrojtur fëmijët e tyre.

Një nëne i ka rënë të fikët duke përqafuar fëmijën e saj, pranë saj djalit i ka rënë të fikët”, tha ai. “Më pas disa mbështetës morën nënën dhe djalin për të dalë nga stadiumi. Ata u larguan pa ndjenja – ndoshta për shkak të gazit lotsjellës.”

Muhamad Dipo Maulana, 21 vjeç, i cili ishte në ndeshje, i tha BBC Indonesian se pas përfundimit të lojës, disa tifozë të Arema dolën në fushë për të protestuar me lojtarët e ekipit vendas, por u kapën menjëherë nga policia dhe u “rrahën”.

Më pas spektatorë dolën në fushë në shenjë proteste, tha mbështetësi.
“Policia me qen, mburoja dhe ushtarë doli përpara,” i tha Dipo BBC. Ai tha se kishte dëgjuar më shumë se 20 të shtëna me gaz lotsjellës drejt spektatorëve në stadium.

Zëdhënësi i policisë Dedi Prasetyo u tha gazetarëve se oficerët nën hetim “ishin përgjegjës për mbajtjen” e armëve dhe tha se ata po merreshin në pyetje nga një ekip i punëve të brendshme.

Një shef policie tani është shkarkuar pas hetimeve.
Ai shtoi se disa oficerë të tjerë, duke përfshirë ekipin e sigurisë në terren, dhe disa zyrtarë nga liga e futbollit indonezian, ishin gjithashtu nën hetim.

Komisioni i të drejtave të njeriut i Indonezisë tha se do të kryejë hetimin e vet për katastrofën dhe presidenti Joko Widodo ka urdhëruar që të gjitha ndeshjet në ligën më të lartë të Indonezisë duhet të ndalen derisa të kryhet hetimi zyrtar.

Amnesty International tha se përgjigja e policisë përbënte “përdorim të forcës së tepruar nga shteti” për të kontrolluar një turmë të paarmatosur dhe protestuesit në kryeqytetin Xhakarta të dielën mbrëma mbanin pankarta që shkruanin “ndal brutalitetin e policisë”.

Forcat policore të Indonezisë janë kritikuar më parë për përdorimin e shpeshtë të gazit lotsjellës në stadiumet e mbushura fort.

Ndërkohë, z. Roca, trajneri i Arema FC, i tha transmetuesit spanjoll Cadena Ser se ai mendonte se “policia e kaloi vijën e saj” në përpjekjet për të kontrolluar turmën.

Njoftimi i hetimit vjen pasi organi qeverisës i futbollit botëror FIFA e quajti fatkeqësinë “një ditë të errët për të gjithë të përfshirët në futboll dhe një tragjedi përtej të kuptuarit”.

Rregulloret e FIFA-s thonë se asnjë “gaz i kontrollit të turmës” nuk duhet të merret ose përdoret nga stjuardët ose policia në ndeshje dhe trupi ka kërkuar një raport mbi incidentin nga federata e futbollit indonezian.

Ministri i Sigurisë Mahfud MD shkroi në Instagram se stadiumi ishte mbushur përtej kapacitetit, me mbi 42,000 bileta të shitura për ndeshjen në stadiumin me kapacitet 38,000.

“Ishte bërë anarkike. Ata filluan të sulmojnë oficerët, ata dëmtuan makina,” tha Nico Afinta, shefi i policisë në Java Lindore, duke shtuar se dy oficerë policie ishin midis të vdekurve.

“Ne do të donim të përcillnim se… jo të gjithë ishin anarkikë. Vetëm rreth 3,000 që hynë në fushë,” tha ai.

Tifozët e arratisur “dolën në një pikë në dalje. Pastaj pati një grumbullim, në procesin e akumulimit pati gulçim, mungesë oksigjeni”, shtoi oficeri.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: