KASHMIR

Kufizimet vazhduan në pjesën më të madhe të Kashmir të administruar nga India të dielën, megjithë qeverinë e Indisë duke thënë se po rivendoste gradualisht linjat e telefonit dhe po lehtësonte një bllokim sigurie që ishte në vend për gati dy javë, shkruan AP.

Ushtarët administruan rrugët gati të shkreta dhe kufizuan lëvizjen e pak këmbësorëve që dolën nga shtëpitë e tyre në Srinagar, qyteti kryesor i rajonit.

Përplasja e sigurisë dhe një ndërprerje e lajmeve u instaluan pas një vendimi të 5 gushtit nga qeveria nacionaliste Hindu e Indisë për të minuar autonominë e rajonit me shumicë myslimane. Autoritetet filluan të lehtësojnë kufizimet të shtunën.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: