Një dimension të ri të skandalit të Katargate që ka tronditur Parlamentin Evropian japin raportet e Financial Times dhe Corriere della Serra sipas të cilave një avokat turk me lidhje të ngushta me presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdogan , i ka dhënë para partnerit të Eva Kailit, Francesco Georgie.

Sipas raportimeve, avokati turk Hakan Kamuz, i ka paguar Georgit nga viti 2019 deri në vitin 2021 shumën prej 75.000 euro. Vetë avokati turk pretendoi se paratë i dha për “shërbime lobimi” në lidhje me konfliktet e armatosura në Siri dhe krimet e luftës në Jemen.

Paratë, sipas avokatit me bazë në Londër, i janë dhënë konsulencës Equality me qendër në Milano, të udhëhequr nga Antonio Panzeri dhe Francesco Giorgi. Sipas raportimeve, 200 mijë euro të tjera i janë paguar kompanisë së partnerit së Eva Kailit nga një kompani turke, në vitin 2018, kur Pancheri ishte ende eurodeputet.

Vihet re se kompania konsulente Equality, e cila u mbyll në vitin 2021, është vënë në shënjestër të prokurorëve në Milano, të cilët po hetojnë “pastrimin e parave” në një hetim të veçantë nga ai i autoriteteve belge, që çoi në arrestimin e Pantzerit, Giorgi dhe Kailit.

  • foto galeri
  • foto galeri

Corriere della Sera zbuloi pak ditë më parë se kompania në fjalë kishte marrë 300 mijë euro nga Anglia dhe Turqia.

Avokati turk nuk i shpjegoi Financial Times pse nuk zgjodhi OJQ-në ‘Fight Impunity’ e themeluar në vitin 2019 nga Pancheri, por në vend të kësaj zgjodhi konsulencën e Barazisë, një kompani e cila konsiderohet të ketë qenë “vitrinë” për të mbledhur para nga Katar.

Kujtojmë se në dëshminë e tij para autoriteteve belge, partneri i Eva Kailit i ishte referuar një farë “Hakan” nga Anglia për të cilin pretendonte se ishte “palestinez”. Mësohet se Giorgi u tha prokurorëve belgë se ishte përgjegjës për lidhjen mes ‘Hakan’, Panzerit, vajzës së tij Silvia dhe llogaritares së tij, Monica Bellini, sepse ishte i vetmi që fliste anglisht.

Kamus, megjithatë, mohoi për Financial Times se ai njihte Bellinin dhe Silvia Panzerin.

Sipas Financial Times, në vitin 2019 kompania ‘The Radiant Trust’, në të cilën Kamuz ishte menaxher, pagoi 50,000 euro për Equality, ndërsa 25,000 euro të tjera u dha në 2021 nga Pronesis, një kompani e dytë e Camouz. Ai i përshkroi rezultatet e bashkëpunimit me Pancherin dhe Giorgi si “shumë të dobët” dhe tha se ishte “i tronditur” nga zbulimet për natyrën e vërtetë të konsulencës.

“Ne menduam se kishim të bënim me një subjekt legjitim, që do të na ndihmonte të krijonim interes në raste të caktuara”, duke shtuar se ishte Georgi ai që iu drejtua.

Megjithatë, identiteti i kompanisë turke që i dha 200 mijë euro konsulencës ‘Equality’ në fund të vitit 2018, kur Pancheri ishte ende eurodeputet dhe kryetar i komitetit të të drejtave të njeriut të Parlamentit të BE-së, mbetet mister.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb