Katari u zotua të mërkurën të investojë 4.7 miliardë euro (4.9 miliardë dollarë) në Spanjë , ndërsa vendi evropian nis një rregullim ekonomik me pjesën e tij të financimit të rimëkëmbjes së pandemisë nga Bashkimi Evropian.

Emiri i Katarit, Shekih Tamim bin Hamad Al-Thani, njoftoi se shteti i Gjirit i pasur me energji do të rrisë investimet e tij në Spanjë në një darkë shtetërore me mbretin spanjoll Felipe VI të martën vonë.

Detajet e investimeve nuk u bënë publike përtej qeverisë spanjolle duke thënë se ato do të ndihmonin në garantimin e “sigurisë energjetike” të vendit dhe kalimit të tij në një “ekonomi të gjelbër”.

Por ndërsa Evropa po përpiqet të gjejë alternativa për energjinë ruse, Katari është konsideruar si një burim i gazit natyror të lëngshëm duke pasur parasysh rezervat e tij masive të gazit.

Emiri dhe kryeministri spanjoll Pedro Sánchez u takuan të mërkurën në Madrid dhe nënshkruan 12 marrëveshje për të forcuar marrëdhëniet dypalëshe më të forta. Marrëveshjet mbulonin tema që varionin nga ekonomia dhe tregtia deri te arsimi, bashkëpunimi ushtarak, shëndetësia dhe shkenca.

Takimi i liderëve u zhvillua në ditën e dytë të vizitës shtetërore të emirit në Spanjë, e cila përfshinte forumin inaugurues të biznesit Spanjë-Katar.

“Në kontekstin aktual ndërkombëtar të konfliktit në Ukrainë, kjo marrëdhënie e re strategjike dypalëshe me Katarin bëhet edhe më e rëndësishme për Spanjën për arsye jo vetëm të investimeve, por edhe të sigurisë energjetike”, tha qeveria spanjolle në një deklaratë.

Spanja kryeson Evropën me gjashtë fabrika të përpunimit të gazit natyror të lëngshëm në portet e saj. Përtej synimit për të diversifikuar përzierjen e saj të energjisë, Spanja po përpiqet të bëhet një qendër energjetike për Evropën.

Investimet do të bëhen nga fondi sovran i Autoritetit të Investimeve të Katarit dhe do të futen në projekte nga autoriteti i financave publike të Spanjës COFIDES “për të gjetur mundësi investimi në përputhje me” planet e vendit për përdorimin e fondeve të rimëkëmbjes së BE-së, tha qeveria spanjolle.

Spanja, e cila mori alokimin e dytë më të madh të BE-së pas Italisë, planifikon të vendosë 70 miliardë euro (74 miliardë dollarë) transferta direkte të BE-së gjatë viteve 2021-2023. Është caktuar për 70 miliardë euro shtesë në kredi të BE-së midis viteve 2023-2026.

Spanja po zhvillon një sërë projektesh të mëdha investimesh publike duke përdorur pjesën e saj të fondeve të rimëkëmbjes së pandemisë së BE-së, të cilat kryeministri i ka krahasuar me një “Plan Marshall për Evropën”.

Me një fokus të madh në qëndrueshmërinë dhe dixhitalizimin, projektet janë krijuar për të inkurajuar investime të mëdha të sektorit privat. Ato përfshijnë një shtytje për të promovuar makinat elektrike në Spanjë dhe për zhvillimin e hidrogjenit të gjelbër si një burim energjie të pastër.

Qeveria spanjolle tha se paratë nga Katari do të “sigurojnë një fluks investimesh në Spanjë për projektet e saj për një ekonomi të gjelbër dhe dixhitale”.

Pavarësisht inflacionit të shfrenuar që u përkeqësua nga pushtimi rus i Ukrainës, Spanja ende pritet të shohë rritjen e ekonomisë së saj me 4% këtë vit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb