Të paktën 16 gra kanë vdekur pasi një varkë me emigrantë u mbyt në ishullin grek të Lesbos në Detin Egje të enjten, në katastrofën e dytë detare që përfshin emigrantë në më pak se një ditë, tha roja bregdetare e vendit.

Varka e fundosur mbante rreth 40 persona, tha roja bregdetare, duke cituar njerëzit që ishin shpëtuar deri më tani. U gjetën 16 trupa, tha një zyrtar i rojes bregdetare. Nëntë gra të tjera u shpëtuan dhe rreth 15 persona ishin të zhdukur.

Ministri grek i migracionit, Notis Mitarachi, i bëri thirrje Turqisë që të ndërmarrë “veprime të menjëhershme për të parandaluar të gjitha nisjet e parregullta për shkak të kushteve të vështira të motit.

“Tashmë sot shumë jetë të humbura në Egje, njerëz po mbyten në anije të padepërtueshme. BE-ja duhet të veprojë”, ka shkruar ai.

Në incidentin e mëparshëm, autoritetet greke shpëtuan 80 emigrantë anija e të cilëve u mbyt pasi goditi një zonë shkëmbore në ujërat e stuhishme pranë ishullit Kythira në Greqinë jugore të mërkurën. Sipas të shpëtuarve, 15 ishin ende të zhdukur dhe operacioni i kërkim-shpëtimit ishte ende në vazhdim.

Të enjten, një anije e rojes bregdetare greke dhe një helikopter i forcave ajrore po nxitonin për të kryer një operacion kërkimi dhe shpëtimi pranë Lesbos, me erëra të forta që frynin në zonë.

Një kërkim po kryhej përgjatë bregdetit më të gjerë të Lesbos për emigrantë që mund të kishin arritur në brigjet. Tre u gjetën të bllokuar në një zonë të largët.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb