Javën e kaluar, Finlanda dhe Suedia paraqitën ofertën e tyre për t’u bashkuar me aleancën ushtarake të NATO-s – një veprim i nxitur nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia.

Por kjo është diçka që Turqia e kundërshton, me liderin e saj Rexhep Tajip Erdogan që thotë se dy vendet nordike as nuk duhet të shqetësojnë të dërgojnë delegacione për të bindur Ankaranë për idenë.

Por Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë për BBC-së se ai ka besim se aleanca ushtarake do të gjejë mënyra për të adresuar shqetësimet e Turqisë.

Ai gjithashtu është shprehur se do të jetë në dorën e Gjykatës Penale Ndërkombëtare që të vendosë nëse presidenti rus Vladimir Putin është një kriminel lufte apo një arkitekt i gjenocidit.