Ndërkohë që sulmet ndaj Ukrainës vijojnë me intensitet të lartë, sidomos në zonën lindore, CNN sjell raportimet nga terreni, në një fshat pranë vijës së frontit të Kharkiv menjëherë pas një sulmi me municione ndezëse.

Një banore e Tsyrkuny, Valentina, i CNN se kishte një shpërthim pranë shtëpisë së saj dhe burri i saj ishte ngjitur në papafingo për të parë nëse ishte në zjarr. Ajo dëgjoi një shpërthim tjetër dhe bërtiti emrin e burrit të saj, duke kërkuar në papafingo dhe në oborrin e tyre, por nuk e gjeti atë. Burri i saj, Viktori, kishte shkuar në shtëpinë e fqinjit të tyre për ta kontrolluar.

Ai u vra dhe Valentina i tregoi ekipit të CNN vendin e vdekjes së tij – pas një peme me një vrimë të madhe në gjoks dhe veshin e tij të shkëputur.

“Ai është burri im,” tha Valentina, duke lëshuar një psherëtimë të rëndë.

Vera, një tjetër banore e fshatit, tha se pa “shkëndijat e ndezura” pas një bombe që shkatërroi tre shtëpi.

Municioni ndezës, i cili djeg në çdo gjë në rrugën e tij, erdhi pas granatimeve të rënda normale, sipas Paton Ëalsh.

Zyrtarët ukrainas thanë gjatë dy javëve të fundit se ata vazhdojnë të shtyjnë drejt kufirit rus, duke çliruar fshatra të vegjël në periferi të Kharkiv, qyteti i dytë më i madh i vendit përpara se të fillonte pushtimi rus më 24 shkurt.

Granatimet ruse të zonave të rimarrë nga trupat ukrainas vazhdojnë, sipas ushtrisë ukrainase.

Granatimet e afërta dhe të vazhdueshme mund të dëgjohen rreth ekuipazhit të CNN pasi ata janë të përfshirë me një ekip ukrainas të reagimit të shpejtë.

Në fshatin tjetër, Cherkaski Tyshky, një grua e quajtur Valentina jeton përballë asaj që dikur ishte një bazë ruse. Burri i saj vdiq nga bombardimet javë më parë dhe shtëpia e saj është e rrënuar.

“Nuk më ka mbetur asnjë forcë apo durim pasi burri im u copëtua. Duhet ta kuptoni sa e vështirë është,” tha ajo.

Pranë ish-bazës ruse, era e kufomave mbush ajrin, ekziston një kërcënim i vazhdueshëm i minave dhe është e pamundur të dihet me të vërtetë se kush e kontrollon zonën.