Adam Khamkhoyev, 30-vjeç, komandanti i një njësie të zgjedhur parashutistësh, u bë i pari i afërm i një zyrtari të lartë rus të afërm me Vladimir Putin, që ka humbur jetën në frontin e luftës, që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës.

I riu u vra të premten në mbrëmje në Ukrainë dhe më vonë u varros në provincën jugore ruse të Ingushetia, raportoi Daily Mail.

Daja i tij, zëvendësministri rus i Mbrojtjes, Yunus-Bek Yevkurov, ishte i pranishëm në ceremoninë e varrimit, i veshur me rroba civile.

“Ai ndau ngushëllimet e tij, foli me të moshuarit dhe pjesën fetare të komunitetit dhe më pas u kthye në Moskë,” tha gazeta Baza.

Khamkhoyev, i diplomuar në shkollën elitare të Forcave Ajrore Ryazan, ishte komandanti i një skuadroni të sulmeve ajrore ruse dhe djali i motrës së Yevkurov.

Trupi i komandantit u kthye në shtëpi menjëherë, ndryshe nga pritja me javë apo muaj me të cilën përballeshin të afërmit e tjerë të pikëlluar.

Yevkurov, vetë një ushtar karriere dhe parashutist i dekoruar që fitoi nderin Hero i Rusisë, çmimi më i lartë i vendit, nuk ka komentuar vdekjen e nipit të tij.

Rusia nuk ka dhënë detaje se ku dhe si vdiq Khamkhoyev.

Yevkurov është një ish-guvernator ose Ingushetia, dhe tani është një nga deputetët për të mbyllur aleatin e Putinit, Shoigu, ministrin rus të mbrojtjes.Yevkurov ishte subjekt i një oferte për vrasje në vitin 2009.

(BalkanWeb)