Rusia po përpiqet të krijojë një “kufi shtetëror” në pikën që ndan kontrollin rus dhe ukrainas në rajonin Zaporizhzhias të Ukrainës, tha të martën një zyrtar rajonal ukrainas.

Numri i njerëzve që kalojnë nga territori i pushtuar nga Rusia përmes pikës së kontrollit Vasylivka ka rënë nga disa mijëra në ditë javën e kaluar – përpara aneksimeve të pretenduara nga Rusia – në vetëm një pjesë të vogël tani, sipas qeverisë ukrainase, e cila thotë se kalimi është mbyllur efektivisht.

Në vendosjen e këtyre kufijve, ata po vendosin “rregulla për të kaluar ata që kishin dalë”, tha në televizionin kombëtar Oleksandr Starukh, kreu i Autoritetit Ushtarak Rajonal të Zaporizhzhia.

Zaporizhzhia është një nga katër territoret në Ukrainë që Rusia pretendon se po i anekson.

“Si rezultat, ata nuk po i lejojnë burrat e moshës së rekrutimit [të kalojnë]. Pardje vetëm tetë persona arritën të dilnin nga disa shtigje anësore. Ndryshe, mund të thuhet se është ndërprerë tranziti në të dy drejtimet”, tha ai.
Këto veprime përsërisin atë që Moska “bëri me Krimenë dhe Donbasin”, tha Starukh.

Ukraina “po përpiqet ta zgjidhë këtë çështje përmes komuniteteve ndërkombëtare dhe përmes adresimit të Rusisë, e cila është e detyruar të hapë korridoret humanitare”, tha Iryna Vereshchuk, ministrja ukrainase e riintegrimit të territoreve të pushtuara përkohësisht.

Kremlini nuk duket të jetë i qartë se në cilin territor ka aneksuar saktësisht, pasi pjesë të mëdha të rajoneve që ai thotë se janë Rusia janë ende të kontrolluara nga forcat ukrainase. Të hënën, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se “ne do të vazhdojmë konsultimet me popullsinë e këtyre rajoneve”.