Udhëheqësi i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut, Denis Pushilin, tha se komandantët ukrainas brenda uzinës Azovstal në Mariupol nuk janë në mesin e atyre që janë dorëzuar deri më tani.

Si DPR ashtu edhe ministria ruse e mbrojtjes thanë se rreth 960 nga mbrojtësit e Azovstal janë dorëzuar. Disa janë dërguar në spitale, por shumica janë dërguar me autobusë në një qendër paraburgimi në Olenivka brenda DPR, sipas një videoje të martën.

Agjencia e lajmeve e Donetskut citoi Pushilin të ketë thënë se “për momentin, nuk ka komandantë të rangut të lartë – ata nuk janë larguar (uzina Azovstal). Por kjo është për momentin”, raportoi CNN.

CNN nuk është në gjendje të verifikojë komentet e Pushilin dhe nuk dihet se sa ushtarë ukrainas kanë mbetur brenda uzinës.

Pala ukrainase nuk ka dhënë një përditësim mbi numrin e atyre që janë larguar nga Azovstal apo statusin e negociatave për shkëmbimin e tyre me të burgosur rusë.

Ushtria e Ukrainës njoftoi të hënën vonë se forcat e saj kishin përfunduar “misionin e tyre luftarak” në fabrikën e madhe të çelikut Azovstal, e cila ishte për javë të tëra streha e fundit e madhe në një qytet të pushtuar ndryshe nga trupat ruse.