Zyrtarët ukrainas raportuan sulmet me raketa ruse në rajonin qendror lindor të Dnipropetrovsk dhe rajonin juglindor të Zaporizhzhia të mërkurën, duke shkaktuar dëme të mëdha në qytetin e Zaporizhzhia.

Ushtria ruse lëshoi katër raketa lundrimi në Zaporizhzhia të mërkurën, tha një deklaratë nga Këshilli Rajonal i Zaporizhzhia. Një raketë u rrëzua nga mbrojtja ajrore e qytetit, shtoi ai.

Në një përditësim, këshilli shtoi se të paktën një person u vra dhe tre të tjerë u plagosën dhe se 62 ndërtesa u dëmtuan në zonat e banuara të qytetit.

Në një deklaratë të veçantë të mërkurën, Valentyn Reznichenko, kreu i administratës ushtarake rajonale të Dnipropetrovsk, tha se kishte pasur alarme të vazhdueshme sulmi ajror gjatë natës.

“Armiku qëlloi tre raketa në Kryvyi Rih këtë mëngjes”, tha Reznichenko. “Është goditur një ndërmarrje industriale. Ka shkatërrime të rënda. Po sqarojmë informacionin për viktimat.”