Ukraina ka mbajtur një seancë paraprake në gjyqin e saj të parë të një ushtari rus të akuzuar për përdhunimin e një gruaje ukrainase gjatë pushtimit të Moskës, i pari nga ato që mund të jenë dhjetëra raste të tilla.

I dyshuari, Mikhail Romanov, 32 vjeç, i cili do të gjykohet në mungesë, akuzohet se hyri në një shtëpi në mars në një fshat në rajonin e Brovarsky jashtë Kievit, duke vrarë një burrë dhe më pas duke përdhunuar vazhdimisht gruan e tij ndërsa e kërcënonte atë dhe fëmijën e saj.

Pas një seance dëgjimore paraprake në Kiev të enjten, prokurorja Oksana Kalyus u tha gazetarëve se gruaja kërkoi që gjyqi të mbahej me dyer të mbyllura për shkak të shqetësimeve për privatësinë e saj. Prokurori tha se zyrtarët besonin se Romanov ishte gjallë dhe aktualisht banonte në Rusi.

Ndërsa ka shumë pak gjasa që Moska të ekstradonte Romanovin nëse ushtari dënohej, Kalyus tha se Ukraina do të kërkonte arrestimin e tij nëse ai do të largohej nga Rusia për në një vend të tretë.

“Nëse ai kalon kufirin, ai do të arrestohet dhe do të dorëzohet në Ukrainë,” tha ajo.

The Guardian nuk ishte në gjendje të kontaktonte Romanovin për koment dhe partnerja e tij nuk pranoi t’u përgjigjej pyetjeve.

Ukraina thotë se po heton mijëra krime të mundshme lufte të kryera gjatë pushtimit rus, i cili do të shënojë muajin e katërt të premten.

Krimet ruse kundër civilëve ukrainas të dokumentuara nga reporterët dhe prokurorët që punojnë në Ukrainë kanë përfshirë sulme seksuale, vrasje dhe plaçkitje. Një prokuror që punon në rastet e dhunës seksuale i tha Reuters më herët se deri në 50 krime që përfshijnë sulme seksuale dhe përdhunime po hetoheshin.

Pas një vizite në kryeqytetin ukrainas në fillim të këtij muaji, Pramila Patten, një zyrtar i lartë i OKB-së, tha se rastet e përdhunimeve nën hetim “paraqesin vetëm majën e ajsbergut”, duke e përshkruar dhunën seksuale si “krimin më të fshehur” të kryer kundër ukrainasve në luftë dhe nxit të mbijetuarit të denoncojnë.

Nuk dihen shumë informacione për Romanov, i cili ka një tatuazh të madh në gjoks në fotot në rrjetet sociale. Gjatë pushtimit rus të Ukrainës, ai shërbeu në regjimentin e 239-të të tankut të 90-të të Gardës dhe u përfshi në ofensivën e dështuar në Kiev.

Kur Ukraina njoftoi se po fillonte një hetim ndaj Romanovit, kryeprokurorja, Iryna Venediktova, tha: “Tani nuk e dimë se ku është ai – ndoshta ai po lufton ende, ndoshta ai është në rotacion në Federatën Ruse, ndoshta ai është i vdekur. Nuk e dimë, por duam ta ndjekim penalisht në mungesë”.

Muajin e kaluar, një gjykatë në Kiev dënoi me burgim të përjetshëm Vadim Shishimarin, një ushtar rus 21-vjeçar, i cili u kap nga Ukraina, për vrasjen e një civili ukrainas.

Duke komentuar gjyqin e Shishimarin, zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, tha se Rusia “nuk kishte asnjë mundësi për të mbrojtur interesat e tij atje”, për shkak të mungesës së përfaqësimit diplomatik në Ukrainë.