Një ish-ushtar amerikan i kapur nga separatistët në Ukrainë ka thënë se ai nuk qëlloi asnjë të shtënë ndërsa luftonte për palën ukrainase, raporton agjencia ruse e lajmeve RIA.

Alexander Drueke, nga Tuscaloosa, Alabama, dhe shoku i tij amerikan Andy Huynh, nga Hartselle, Alabama, u zhdukën këtë muaj ndërsa luftonin pranë Kharkiv.

Media shtetërore ruse më vonë tregoi intervista me video me të dy, duke thënë se ata ishin kapur nga forcat e mbështetura nga Rusia.

Në një intervistë me video me agjencinë e lajmeve RIA, Drueke tha se përvoja e tij luftarake në Ukrainë ishte e kufizuar në ditën kur u kap jashtë Kharkiv, qyteti i dytë më i madh i Ukrainës.

“Përvoja ime luftarake këtu ishte ai mision në atë ditë,” tha zoti Drueke.

“Unë nuk gjuajta asnjë të shtënë. Unë do të shpresoja se kjo do të luante një faktor në çfarëdo dënimi që bëj apo nuk marr.”

Kremlini ka thënë se nuk mund të përjashtojë që dy burrat e kapur të dënohen me vdekje nëse do të gjykohen në një rajon të mbajtur nga përfaqësuesit rusë që kanë mbajtur zona të mëdha territori që nga viti 2014.

Të afërmit e amerikanëve të kapur thonë se ata nuk janë mercenarë dhe kishin udhëtuar në Ukrainë si vullnetarë në prill për të ndihmuar në zmbrapsjen e forcave ruse.