Forcat ruse janë tërhequr nga Ishulli i Gjarprit. Ministria ruse e mbrojtjes e quajti vendimin për të lënë ishullin e rëndësishëm strategjik në Detin e Zi një “gjest vullneti të mirë”.

Ministria tha se ka treguar se nuk po pengon përpjekjet e OKB-së për të organizuar një korridor humanitar për të lejuar eksportimin e produkteve bujqësore nga Ukraina.

“Kjo zgjidhje do të parandalojë Kievin nga spekulimi për një krizë të afërt ushqimore, duke përmendur pamundësinë për të eksportuar drithëra për shkak të kontrollit total të pjesës veriperëndimore të Detit të Zi nga Rusia,” tha ai.

“Tani i takon palës ukrainase që ende nuk po pastron vijën bregdetare të Detit të Zi, duke përfshirë ujërat e portit.”

Kyiv më parë tha se nuk do të çminonte ujërat përreth portit të tij pasi ato nevojiteshin si një mbrojtje kundër flotës ruse të Detit të Zi që i afrohej bregdetit jugor të Ukrainës dhe synonte qytetet Odesa dhe Mykolaiv.

Ukraina konfirmoi tërheqjen dhe përshëndeti përpjekjet e forcave të saj.
Ushtria ukrainase tha në Telegram: “Gjatë natës, si rezultat i një operacioni të suksesshëm ushtarak me njësitë tona raketore dhe artilerie në Ishullin e Gjarprit, armiku evakuoi me ngut mbetjet e garnizonit në dy skafe dhe me siguri u largua nga ishulli.

“Aktualisht, Zmiinyi [i njohur edhe si ishulli i gjarpërinjve] është i mbuluar me zjarr, dëgjohen shpërthime. Rezultatet përfundimtare të operacionit janë duke u hetuar.”

Kreu i zyrës së presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy, Andriy Yermak, tha: “KABOOM! Nuk ka më trupa ruse në ishullin e gjarpërinjve.
“Forcat tona të armatosura bënë një punë të shkëlqyer”.