Çfarë fshihet pas mbështetjes së Koresë së Veriut ndaj Rusisë? The Mirror shkruan se presidenti rus Vladimir Putin ka një borxh tejet të lartë ndaj Kim Jong-un të Koresë së Veriut.

“Ndërsa SHBA ka një qëndrim të fortë ndaj testeve të vazhdueshme të raketave balistike dhe do të donte që Kombet e Bashkuara të ndëshkonin ‘veriun’ me sanksione të rënda, presidenti rus mund ta pengojë këtë,” ka deklaruar eksperti i marrëdhënieve ndërkombëtare Donald Kirk, shkruan The Mirror.

Kirk dyshon se Kim si pasojë  e marrëdhënies së tij të fortë me Putinin, mund të bëjë që Rusia të bllokojë çdo lëvizje.

Kim dhe Putin u takuan për herë të parë në vitin 2019 në lindje të Rusisë, Vladivostok.

Aleanca e dyshes duket se është forcuar me kalimin e kohës dhe kohët e fundit edhe për shkak të mbështetjes së Koresë së Veriut për pushtimin e Ukrainës.

1 File Photo Russian President Putin Attends Csto Summit In Moscow (1)

Por nëse Putin vendos t’i kthejë Kim besnikërinë e tij, ai mund të fillojë të sigurojë armë të rënda dhe pjesë këmbimi.

Shqetësimet erdhën pasi Koreja e Veriut thuhet se po i jepte përparësi riparimit ose zëvendësimit të të gjithë MiG-ve dhe avionëve të tjerë luftarakë, bombarduesve dhe avionëve transportues të dorëzuar nga gjyshi i Kim, themeluesi i dinastisë Kim Il-sung.

Kur perandoria sovjetike u shpërbë në vitin 1991, fluksi i ndihmës nga ish-BRSS në Korenë e Veriut përfundoi.

2 Russian President Vladimir Putin Receives North Korean Leader Kim Jong Un

Efekti më i menjëhershëm i kësaj ishte se Rusia ndaloi pranimin e monedhës së Koresë së Veriut, e cila ishte pothuajse e pavlerë, si pagesë për një gamë të gjerë mallrash të nevojshme për të mbështetur ekonominë e varfër të Koresë së Veriut.

Si rezultat, Koreja e Veriut u zhyt në një gjendje varfërie.

Rreth dy milionë njerëz vdiqën nga uria ose vdiqën nga sëmundja, gjatë asaj që Koreja e Veriut e quajti “marshimi i mundimshëm” i viteve 1990.

Gjithashtu besohet se shkencëtarët, fizikanët dhe inxhinierët rusë mund të këshillojnë Korenë e Veriut për teknologjinë që mund ta afrojë botën gjithnjë e më shumë drejt një lufte shkatërruese.

(BalkanWeb)