‘Dy britanikë po përballen me dënimin me vdekje pasi separatistët pro-rusë në Ukrainën lindore i akuzuan ata për ‘veprimtari mercenare’. Njoftimi u bë me dije nga agjencia shtetërore ruse e lajmeve, duke cituar një burim brenda strukturave të pushtetit të separatistëve.

Dylan Healy dhe Andrew Hill janë personat që përballen me akuza në Republikën Popullore të Donetsk (DNR), një shtet i panjohur separatist i mbështetur nga Moska.

“Janë hapur çështje penale dhe janë ngritur akuza sipas nenit 430 të kodit penal të DNR (“mercenarizëm”) kundër shtetasve britanikë Dylan Healy dhe Andrew Hill”, citoi Tass.

Dy personat mbahen në paraburgim dhe “nuk duan të dëshmojnë dhe të bashkëpunojnë në kuadër të çështjeve penale”, thuhet më tej.

Healy, 22 vjeç, u arrestua në fund të prillit në një pikë kontrolli ushtarak rus në rajonin jugor të Zaporizhzhia të Ukrainës, ndërsa ndihmonte në evakuimin e një gruaje ukrainase dhe dy fëmijëve, raportonte BBC.

Një kuzhinier i trajnuar nga Huntingdon në Cambridgeshire, Healy ishte në Ukrainë duke u bërë vullnetar si punonjës i ndihmës, sipas organizatës humanitare Presidium Network.

Dominik Byrne, drejtor i operacioneve në Presidium Network, tha: “Ne kemi ofruar prova dhe deklarata të verifikuara për qeverinë britanike dhe familjen e Dylan që tregon qartë se Dylan ishte një vullnetar i pavarur humanitar në Ukrainë në kohën kur është kapur.

“Dylan nuk ishte i lidhur me asnjë njësi ushtarake apo paraushtarake dhe në asnjë moment nuk mori pjesë në ndonjë aksion ushtarak. Akuzat e ngritura nga Republika Popullore e Donetskut nuk mbështeten me prova dhe për këtë arsye mund të shpjegohen vetëm si një veprim i motivuar politikisht nga DNR dhe qeveria ruse.

Hill, një vullnetar ushtarak që luftonte me ushtrinë ukrainase, u kap në rajonin jugperëndimor të Mykolaiv pothuajse në të njëjtën kohë.

Në fund të prillit, ministria e Mbrojtjes ruse publikoi një video që tregon forcat ruse të paidentifikuara në Ukrainë duke marrë në pyetje një britanik të plagosur, i cili e identifikoi veten si Andrew Hill dhe që fliste me një theks britanik.

Zyra e Jashtme, Commonwealth dhe Zhvillimi po heton në mënyrë aktive dhe po ofron mbështetje për familjet e burrave.

Një zëdhënëse tha: “Ne dënojmë shfrytëzimin e të burgosurve të luftës dhe civilëve për qëllime politike dhe e kemi ngritur këtë me Rusinë. Ne jemi në kontakt të vazhdueshëm me qeverinë e Ukrainës për rastet e tyre dhe jemi plotësisht në mbështetje të Ukrainës në përpjekjet e saj për t’i liruar ata.”

Healy dhe Hill janë mes mijëra perëndimorëve që kanë shkuar në Ukrainë që kur Rusia nisi pushtimin e saj, për të ndihmuar ose për t’u bashkuar me radhët e ushtrisë së Ukrainës nën një “legjion të huaj” të krijuar posaçërisht.

Muajin e kaluar, një gjykatë e Republikës Popullore të Donetskut dënoi Shaun Pinner dhe Aiden Aslin , dy shtetas britanikë, dhe Brahim Saadoun, një shtetas maroken, me vdekje me pushkatim për të njëjtat akuza, “mercenar”.

Kievi dhe aleatët e tij perëndimorë e dënuan ashpër vendimin, duke thënë se të tre burrat mbroheshin sipas Konventave të Gjenevës si anëtarë legjitimë të forcave të armatosura të Ukrainës.

Rusia ka thënë se i sheh të huajt që luftojnë për Ukrainën si “mercenarë” dhe se fati i tyre është në duart e autoriteteve të DNR.

Tass raportoi dje se Gjykata e Lartë e DNR-së kishte marrë ankesa nga avokatët e Pinner dhe Saadoun, ndërsa Aslin nuk kishte paraqitur ende një apel.

Vëzhguesit kanë thënë se dënimet me vdekje mund të kenë qenë synuar si një taktikë shokuese për t’u përdorur si fuqi negociuese në një shkëmbim të ardhshëm të të burgosurve.

Dy ish-ushtarakë amerikanë, Alexander Drueke dhe Andy Huynh, janë gjithashtu në paraburgimin e DNR pasi u kapën gjatë luftimeve pranë qytetit verilindor të Ukrainës, Kharkiv.

Britania ka refuzuar të merret publikisht me autoritetet prokure ruse që nuk i njeh, duke preferuar t’i kërkojë Kievit ndihmë.

(BalkanWeb)