Zyra presidenciale e vendit tha se forcat ruse shënjestruan qytete dhe fshatra në Ukrainën juglindore, ku shumica e viktimave civile ndodhën në provincën Donetsk, ku Rusia rriti ofensivën e saj ditët e fundit.

Guvernatori Pavlo Kyrylenko tha në një postim në Telegram se dy persona vdiqën në qytetin Avdiivka, i cili ndodhet në qendër të provincës, dhe qytetet Donetsk të Sloviansk, Krasnohorivka dhe Kurakhove raportuan secila nga një civil të vrarë.

“Çdo krim do të dënohet”, ka shkruar ai.