Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha gjatë një interviste të publikuar të shtunën se ishte “i tronditur” nga fakti që Izraeli nuk dërgoi sisteme të mbrojtjes antiraketë në vendin e tij.

Zelensky kujtoi se ai kishte kërkuar sisteme të tilla armësh menjëherë pasi lufta me Rusinë shpërtheu në fund të shkurtit. Ai përmendi në mënyrë specifike sistemin Iron Dome, i cili përdoret shpesh për të kapur raketat dhe e lëshuara nga Rripi i Gazës.

“Nuk e di se çfarë ka ndodhur me Izraelin. Sinqerisht, jam i shokuar, nuk e kuptoj pse nuk mund të na japë sisteme të mbrojtjes ajrore”, tha ai.

Vërejtjet e Zelensky për këtë çështje ishin edhe më të ashpra se ato që ai bëri në mars, kur ai kritikoi qeverinë izraelite për hezitimin për të dërguar armë. Në atë kohë, qeveria izraelite shmangu angazhimin, megjithatë, duke siguruar se do ta ndihmonte Kievin me aq sa mundej.

Izraeli, qeveria e të cilit ka dënuar pushtimin rus që filloi shtatë muaj më parë, është i shqetësuar për prishjen e marrëdhënieve dypalëshe me Rusinë, një lojtar kryesor në Sirinë fqinje, ku forcat izraelite shpesh synojnë paraushtarakët pro-iranianë.

“E kuptoj se ai po përballet me një situatë të vështirë, nëse marrim parasysh situatën me Sirinë dhe Rusinë ”, vazhdoi Zelenskiy, duke këmbëngulur se nuk ishte qëllimi i tij të fajësonte askënd. “Unë i referohem vetëm fakteve. Diskutimet e mia me udhëheqjen izraelite nuk sollën asnjë rezultat për Ukrainën”, shtoi ai.