Autoritetet pro-Kremlinit kanë akuzuar forcat ukrainase për vrasjen e dy personave, përfshirë një ish-deputet, në një sulm me raketa në një hotel në Kherson.

Një zyrtar rajonal tha se Oleksiy Zhuravko, një ish-deputet ukrainas pro-rus, vdiq në grevë.

Kirill Stremousov tha në një deklaratë se forcat e armatosura ukrainase qëlluan një raketë në Play Hotel by Ribas në orën 05:30 të mëngjesit të dielën, ndërkohë që Kievi nuk i është përgjigjur akuzave.

Administrata e instaluar nga Rusia tha në një postim në Telegram se ky “ishte një akt i planifikuar terrorist”, duke shtuar se ndërtesa e hotelit nuk ishte përdorur për qëllime ushtarake.

Një përfaqësues i agjencive të zbatimit të ligjit në rajon u citua nga agjencia e lajmeve TASS të ketë thënë se sulmi “u krye në mënyrë të qartë me ndihmën e përfaqësuesve të NATO-s, sipas inteligjencës dhe informacionit të tyre”.

(BalkanWeb)