Kërcënimi i presidentit rus Vladimir Putin për përdorimin e armëve bërthamore në pushtimin e Ukrainës nga Moska “mund të jetë real”, sipas presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky.

“Ndoshta dje ishte blof. Tani, mund të jetë një realitet”, tha Zelensky për CBS në një intervistë që u transmetua të dielën. “Unë nuk mendoj se ai po bën blof.”
Putin njoftoi përshkallëzimin e tij ushtarak gjatë një fjalimi kombëtar të mërkurën, në një përpjekje për të forcuar fushatën ushtarake të Moskës në Ukrainë.

Ai bëri thirrje për rritjen e rekrutimit ushtarak, me ministrin e mbrojtjes Sergei Shoigu që konfirmoi më vonë se vendi do të thërrasë 300,000 rezervistë për të shërbyer në konflikt – një strategji që tashmë është përballur me reagime në formën e protestave të nxehta në vend.

Duke trajtuar përdorimin e mundshëm të armëve bërthamore, Putin paralajmëroi se “ata që përpiqen të na shantazhojnë me armë bërthamore duhet të dinë se erërat mbizotëruese mund të kthehen në drejtimin e tyre”.

Pas komenteve të Putinit javën e kaluar, Zelensky tha se Rusia po përpiqej të shfrytëzonte okupimin e saj të termocentralit bërthamor Zaporizhzhia në Ukrainën jugore.

“Ai dëshiron të trembë gjithë botën. Këto janë hapat e parë të shantazhit të tij bërthamor”, tha ai.

“Unë mendoj se bota po e frenon dhe po e frenon këtë kërcënim. Ne duhet të vazhdojmë të ushtrojmë presion mbi të dhe të mos lejojmë që ai të vazhdojë.”