Kaosi i javës së kaluar mund të jetë gabimisht ngushëllues. Pavarësisht trajtimit të vazhdueshëm katastrofik të luftës në Ukrainë, momenti më i rrezikshëm i konfliktit mund të jetë afër.

Në një moment të kësaj jave, Kremlini ka të ngjarë të deklarojë se referendumet ” të falsifikuara” në katër zona pjesërisht të okupuara të Ukrainës kanë dhënë një mandat për asimilimin e tyre të shpejtë në atë që Moska e quan territor rus.

Referendumet janë të paligjshme sipas ligjit ndërkombëtar dhe Ukraina, Shtetet e Bashkuara dhe pjesa tjetër e NATO-s tashmë e kanë bërë të qartë se kjo lëvizje nuk do të ketë asnjë qëndrim ligjor dhe do të çojë në sanksione.

Por megjithatë do të ndodhë, dhe Rusia ka të ngjarë të përdorë momentin për të përforcuar kërcënimin qendror, të deklaruar hapur nga Ministri i Jashtëm Sergey Lavrov në fundjavë, kur tha se Moska rezervon të drejtën për të “mbrojtur plotësisht” zonat që janë bërë zyrtarisht territori i saj.

Kërcënimi i Moskës është qartësisht bërthamor. Putini ka paraqitur retorikën e tij luftarake duke paralajmëruar javën e kaluar se Rusia “do të përdorë të gjitha sistemet e armëve në dispozicion” nëse është e nevojshme si një përgjigje ndaj kërcënimeve bërthamore jo-ekzistente të NATO-s.

Por zyrtarët e tij kanë qenë befasisht të qartë, ata duan që përdorimi i armëve bërthamore të konsiderohet një mundësi reale dhe, siç tha Putin, “jo një bllof”.

Kjo ka çuar në një ndryshim drithërues në mesazhet e Uashingtonit.

Për muaj të tërë, zyrtarët perëndimorë hoqën dorë nga çdo sugjerim se konflikti bërthamor ishte edhe një konsideratë. Tani presidenti amerikan Joe Biden dhe zyrtarët e kabinetit të tij janë të detyruar të dërgojnë publikisht mesazhe parandalimi dhe gatishmërie për të siguruar aleatët e tyre dhe pothuajse të gjithë të tjerët në Planetin Tokë. Është vërtet e pakëndshme të jetosh në një kohë kur qeveria amerikane mendon se duhet të paralajmërojë publikisht një Rusi të kohës së luftës, një Rusi që po humbet rëndë dhe papritur kundër një fqinji që gjithmonë mendonin se mund ta nënshtronin sipas dëshirës, se përdorimi i armëve bërthamore është një gjë e keqe. Parimet e shkatërrimit të sigurt të ndërsjellë që sollën një qetësi të errët në Luftën e Ftohtë duket se kanë skaduar.

Jemi përballë një Rusie që dëshiron të projektojë një imazh të çmendur, gati të humbasë gjithçka, nëse përballet me humbjen në këtë luftë.

Putini është shumë më i dobët tani

Mobilizimi i pjesshëm i civilëve rusë ka qenë po aq katastrofik sa do të priste kushdo që ka vëzhguar rekrutim në Rusi gjatë dekadave.

Pushkë të ndryshkur, autobusë me rekrutë dhe ende pa përgjigje për pyetjen kyçe se si këta dhjetëra mijëra ushtarë të patrajnuar dhe ndoshta pa vullnet do të furnizohen dhe pajisen në vijën e parë të frontit, nëse Moska nuk do të mund ta përgatiste siç duhet ushtrinë e saj të rregullt gjatë gjashtë të fundit.

Dhe krizës në Rusinë e Putinit nuk i është dashur të presë që të sapomobilizuarit të kthehen në arkivole. Kaosi i mobilizimit ka tashmë manjatë të propagandës së Kremlinit si Margarita Simonian, në krye të rrjetit të kontrolluar nga shteti RT, që vepron si një hallë e agonisë në Tëitter për rusët, baballarët, djemtë ose burrat e të cilëve janë dërguar gabimisht në vijën e frontit.

Ata argumentojnë se zyrtarët vendorë tepër të zellshëm janë fajtorë për gabimet e rekrutimit, por nën të gjitha, është lufta dhe ndjekja e tmerrshme e saj, që e kanë çuar Rusinë këtu. Njohja e katastrofës së mobilizimit nga elita e Moskës ngjall pak kritika ndaj vetë shefit, dhe kjo është e rrallë.

E gjithë kjo e bën Putinin shumë më të dobët sesa kur ai sapo po humbiste luftën. Për të shtuar vështirësitë e tij, ai tani përballet me mospajtim të brendshëm që është ndoshta i paprecedentë. Pozicioni i tij varet nga forca, dhe kjo i mungon tani, pothuajse plotësisht. Mobilizimi i detyruar i burrave të moshuar dhe të rinjve të pavullnetshëm nuk ka gjasa të ndryshojë llogaritjen e fushëbetejës, ku morali ukrainas është shumë i lartë dhe pajisjet e tyre po përmirësohen ngadalë.

Mos kërkoni ndryshim tek rrethi i brendshëm i Putinit. Ata janë të gjithë të mbuluar në të njëjtin gjak të kësaj lufte dhe pas rrahjes së ngadaltë të represionit që e ka kthyer Rusinë në një autokraci distopike gjatë 22 viteve të fundit. Putini nuk ka pasardhës të dukshëm; mos prisni që dikush që më në fund do ta zëvendësojë atë, të ndryshojë rrugën dhe të padisë për paqe dhe rimëkëmbje ekonomike. Çdo pasardhës mund të përpiqet të provojë aftësinë e tij me një ushtrim edhe më të pamend se pushtimi origjinal i Ukrainës.

Çfarë tjetër?

Pra, ne kemi mbetur me një Putin humbës, i cili nuk mund të përballojë të humbasë. Pa shumë forcë konvencionale të mbetur, ai mund t’i drejtohej mjeteve të tjera për të ndryshuar këtë pozicion katastrofik.

Avionët strategjikë mund të bombardojnë pjesë të Ukrainës, megjithëse kaq shumë nga qytetet e saj duket sikur kjo tashmë ka ndodhur. Ai gjithashtu mund t’i drejtohet armëve kimike ose biologjike, megjithëse këto do të ishin shumë afër kufirit të tij për arsye të shëndoshë ose rehati dhe do të shkaktonin një përgjigje intensive ndërkombëtare.

Dhe pastaj është opsioni bërthamor, një opsion dikur kaq i paimagjinueshëm. Por edhe kjo vjen me rreziqe për Putinin, përtej hakmarrjes së mundshme ushtarake të NATO-s. Mund të shqetësohet se nuk do të jetë në gjendje të kryejë një sulm bërthamor taktik të saktë, të kufizuar dhe efektiv .

Vetë Putini mund të shqetësohet se kontrolli i tij i rrënuar në pushtet nuk mund të mbajë së bashku një zinxhir komandimi mjaft të fortë për t’iu bindur në fakt urdhrit për lëshimin e një arme bërthamore. Ky mund të jetë edhe momenti kur engjëjt më të mirë të natyrës ruse dalin në pah. Në pesë vitet që jetova atje, takova një popull të ndritur, të ngrohtë dhe të shkëlqyeshëm, të goditur kryesisht nga keqqeverisja shekullore.

Megjithatë, në ditët në vijim, do të jetë joshëse të hidhen poshtë pretendimet e zgjeruara të Moskës për sovranitet dhe tronditje si grahmat e vdekjes së një perandorie që harroi të shikonte nëse kishte “çadër’ para se të dilte në stuhi.  Ky është një moment fitoreje ose humbjeje për Putinin dhe ai nuk sheh një të ardhme në të cilën humbet.

CNN