Më shumë se 200 mijë njerëz kanë udhëtuar nga Rusia në Gjeorgji, Kazakistan dhe Bashkimin Europian që kur presidenti rus, Vladimir Putin njoftoi “mobilizimin e pjesshëm” të menjëhershëm të qytetarëve rusë më 21 shtator, tregojnë të dhënat kolektive nga vende të ndryshme.

Përafërsisht 100 mijë rusë kanë kaluar në Kazakistan gjatë javës së fundit, tha të mërkurën Marat Kozheyev, zëvendësministër i punëve të brendshme të Kazakistanit, sipas Kazinform, një agjenci shtetërore e lajmeve, raporton cnn.

Të paktën 53,136 persona kanë kaluar kufirin gjeorgjiano-rus midis 21 dhe 26 shtatorit, tregojnë të dhënat e publikuara nga Ministria e Punëve të Brendshme të Gjeorgjisë të martën, transmeton Telegrafi.

Gati 66 mijë qytetarë rusë kanë hyrë në Bashkimin Evropian gjatë javës së kaluar (19-25 shtator) – një rritje prej më shumë se 30 për qind në krahasim me javën e kaluar, tha të martën Agjencia Evropiane e Rojës Kufitare dhe Bregdetare Frontex.

Ky informacion nuk përfshin të dhëna nga Mongolia dhe Armenia, ku gjatë ditëve të fundit kanë udhëtuar edhe shtetas rusë. Të dhënat zyrtare nga Rusia nuk janë të disponueshme publikisht se sa qytetarë rusë janë larguar nga vendi që nga 21 shtatori.

Njoftimi i mobilizimit të Rusisë për luftën e saj në Ukrainë shkaktoi protesta dhe një eksod të qytetarëve rusë nga vendi, pasi Kremlini shtrëngoi rregullat rreth shmangies së urdhrave ushtarakë. Ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu njoftoi më 21 shtator se do të hartohen deri në 300 mijë burra me përvojë të mëparshme ushtarake.

Numri i rusëve që ikin nga vendi për të shmangur thirrjen “ka gjasa e tejkalon” numrin e trupave që pushtuan Ukrainën në shkurt, tha të enjten Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar.

Ndërkohë, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha të martën se nuk e di numrin e njerëzve që janë larguar nga vendi që nga njoftimi. Media e pavarur ruse, Novaya Gazeta Europe të martën citoi një burim në administratën presidenciale ruse të thoshte se FSB (Shërbimi Federal i Sigurisë së Rusisë) raportoi se 261 mijë burra u larguan nga Rusia që nga shpallja e mobilizimit më 21 shtator.