Kreu i luftës i Vladimir Putinit, Ramzan Kadyrov, ka deklaruar se po dërgon 3 djemtë e tij për të luftuar në Ukrainë .

Njoftimi vjen vetëm dy ditë pasi lideri çeçen i bëri thirrje presidentit Putin që të përdorte armë bërthamore në luftë.

Kadyrov tani ka njoftuar se tre djemtë e tij adoleshentë po shkojnë drejt vijës së parë, duke përfshirë djalin e tij 14-vjeçar Adam.

Kadyrov shkroi në faqen e rrjeteve sociale të Rusisë, VK: Akhmat, Eli dhe Adam janë përkatësisht 16, 15 dhe 14 vjeç, por stërvitja e tyre ushtarake ka filluar shumë kohë më parë, pothuajse që në moshë të re.

“Gjithmonë kam besuar se qëllimi kryesor i çdo babai është të rrënjosë devotshmërinë tek djemtë e tij dhe t’i mësojë ata të mbrojnë familjen, njerëzit dhe atdheun. Nëse doni paqe, përgatituni për luftë!

“Akhmat, Eli dhe Adami janë gati të përdorin aftësitë e tyre. Dhe unë nuk po bëj shaka.

“Ka ardhur koha të tregohen në një luftë të vërtetë dhe kjo është dëshira e tyre, vetëm e mirëpres.

“Së shpejti ata do të shkojnë në vijën e frontit dhe do të jenë në seksionet më të vështira të linjës së kontaktit”, shkroi Ramazan Kadyrov në rrjetin social VK.

  • foto galeri
  • foto galeri

(BalkanWeb)