Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara thirri një takim urgjent të hënën e ardhshme për të diskutuar aneksimin e deklaruar nga Rusia të katër rajoneve pjesërisht të okupuara të Ukrainës, tha një zëdhënës i OKB-së.

Në takim, 193 vendet anëtare të OKB-së do të peshojnë një rezolutë tani në përgatitje për aneksimin, pasi Rusia vuri veton ndaj një dënimi të aktit në Këshillin e Sigurimit javën e kaluar, thanë burimet diplomatike të martën.

Zëdhënësja e Asamblesë së Përgjithshme Paulina Kubiak tha se trupi do të mblidhet me kërkesë të Ukrainës dhe Shqipërisë për këtë çështje në orën 15:00 të hënën.

Të premten, presidenti rus Vladimir Putin njoftoi se Moska kishte marrë nën kontroll katër zona të Ukrainës, të cilat mbajtën referendume të organizuara nga Kremlini për tokat e konfiskuara nga ushtria ruse.

Putin menjëherë tërhoqi një dënim pothuajse global për grabitjen e tokës, e cila erdhi pas më shumë se shtatë muajsh lufte shkatërruese pas pushtimit të Ukrainës nga Moska më 24 shkurt.

Disa orë më vonë, Këshilli i Sigurimit i OKB-së u mblodh për të diskutuar këtë zhvillim, por ambasadori rus vuri veton ndaj një rezolute SHBA-Shqipëri që i cilësonte referendumet “të paligjshme” dhe u kërkonte të gjitha shteteve të refuzonin të njihnin tokat e kapura.

Rezoluta gjithashtu i bëri thirrje Rusisë që të tërheqë trupat menjëherë nga Ukraina.

Pas vetos, Shtetet e Bashkuara thanë se do ta çonin çështjen në Asamblenë e Përgjithshme, ku secili vend ka një votë të vetme dhe asnjë nuk ka të drejtën e vetos.
Burime diplomatike thanë se një rezolutë po hartohej nga Bashkimi Evropian së bashku me Ukrainën dhe vende të tjera.

Nëse rezoluta votohet, ajo do ta bënte më të qartë shkallën e izolimit të Moskës në skenën globale, edhe pse disa vende në zhvillim kanë shprehur bezdi që fuqitë perëndimore janë fokusuar jashtëzakonisht në Ukrainë.

Në fillim të këtij viti Asambleja e Përgjithshme miratoi tre rezoluta në lidhje me pushtimin e Rusisë, me të tretën, në fund të prillit, duke zbuluar një erozion të unitetit ndërkombëtar kundër Moskës.

(BalkanWeb)