Komuniteti i inteligjencës amerikane beson se shpërthimi i makinës me bombë që vrau Darya Dugina, vajza e figurës së shquar politike ruse Alexander Dugin, ishte autorizuar nga elementë brenda qeverisë ukrainase, thanë burimet e informuara për inteligjencën për CNN.

Shtetet e Bashkuara nuk ishin në dijeni të planit paraprakisht, sipas burimeve, dhe është ende e paqartë se kush saktësisht Shtetet e Bashkuara besojnë se nënshkroi atentatin. Gjithashtu nuk është e qartë nëse komuniteti i inteligjencës amerikane beson se presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ishte në dijeni të komplotit ose e autorizoi atë.

Por zbulimi i inteligjencës, i raportuar fillimisht nga New York Times, duket se vërteton elemente të gjetjeve të autoriteteve ruse se shpërthimi i makinës me bombë ishte “i planifikuar paraprakisht”. Rusia kishte akuzuar shtetasit ukrainas si përgjegjës për sulmin, të cilin Ukraina e kishte mohuar fuqishëm pas shpërthimit.
Zyrtarët e qeverisë ukrainase nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave të CNN për koment.

NSC, CIA dhe Departamenti i Shtetit nuk pranuan të komentojnë.
Zyrtarët e inteligjencës amerikane besojnë se Dugina po ngiste makinën e babait të saj natën që u vra dhe se babai i saj ishte objektivi aktual i operacionit, tha një nga burimet.

Dugin është një ultranacionalist dhe filozof rus, i cili ka qenë një përkrahës i ashpër i luftës së Rusisë në Ukrainë. Një mik i Duginës i tha gjithashtu gazetës ruse TASS menjëherë pas shpërthimit se makina që ajo po drejtonte ishte e babait të saj.
Deri më sot, sulmet e Ukrainës brenda Rusisë kanë qenë kryesisht të kufizuara në sulme ndaj depove të karburantit dhe bazave ushtarake në qytete përgjatë kufirit Rusi-Ukrainë, si Belgorod. Por SHBA nuk ka shikueshmëri të mirë në të gjitha sulmet e planifikuara të Ukrainës, thanë burimet për CNN.