SIRI – Në qytetin e Kobanit në Siri, ku më në fund forcat kurde kanë hyrë, duke përzënë militantët e Shtetit Islamik, nuk ka asgjë tjetër për të parë veçse shkatërrim. Mediat ndërkombëtare kanë fotografuar pamjet e qytetit, për të cilin u deshëm katër muaj luftime të ashpra, qytetit gërmadhë.

Marrja e Kobanit ka pasur rëndësi strategjike për forcat kurde dhe ato amerikane dhe të koalicionit, që intensifikuan sulmet ditët e fundit kundër militantëve të ISIS për ta marrë me çdo kush këtë qytet.

(ar.sh/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: